اتریوم چیست؟ معرفی و آشنایی کامل

اتریوم Ethereum یک پلتفرم نرم‌افزاری مبتنی بر بلاکچین است که در درجه اول برای حمایت از دومین ارز رمزنگاری شده جهان پس از بیت کوین استفاده می‌شود. همانند دیگر ارزهای رمزنگاری شده، اتریوم Ethereum نیز می‌تواند برای ارسال و دریافت ارزش در سطح جهانی و بدون نظارت شخص ثالث، مورد استفاده قرار گیرد. ​

امروزه تبادل ارزش کاربرد اصلی بلاکچین اتریوم است، که این عمل اغلب از طریق توکن اصلی اتریوم که اتر نام دارد صورت می‌گیرد. اما بسیاری از توسعه دهندگان کریپتوکارنسی‌ها و شبکه بلاکچین به دلیل پتانسیل طولانی‌مدت و چشم‌انداز بلند پروازانه توسعه دهندگان آن، موارد استفاده اتریوم را بیشتر می‌دانند و برای کنترل بیشتر امور مالی و داده‌های آنلاین، بر روی این ارز دیجیتالی کار می‌کنند. ایده بلندپروازانه‌ای که گاهی اوقات منجر به این می‌شود که اتریوم به عنوان “کامپیوتر جهانی” شناخته شود، اما با منتقدانی مواجه شده است، که می‌گویند احتمالا جواب نخواهد داد.

افرادی که با بیت کوین و به طور کلی با رمز ارز آشنا می شوند، همواره با این سوال مواجه می شوند که یکی از محبوب ترین رمز ارزهای شناخته شده یعنی اتریوم چیست؟ اتریوم دومین رمز ارز می باشد که در حوزه ارزهای دیجیتال معرفی شد و رشد بسیاری داشت. اتریوم در سال 2013 توسط یک برنامه نویس جوان روسی به نام ویتالیک بوترین معرفی شد و نظر بسیاری از فعالان این حوزه را به خود جلب نمود. بعد از اتریوم حدود 6،000 رمز ارز دیگر  که به آنها رمزارزهای جایگزین (آلت کوین) وارد این حوزه شدند و هر کدام سهم اندکی از بازار را به خود اختصاص دادند. در حال حاضر اتریوم بزرگترین آلت کوین با اندازه بازاری بیش از  20 میلیارد دلار می باشد.

ایده اولیه اتریوم بر پایه ایجاد یک شبکه جدید که از یک پروتکل زنجیره شبکه منبع باز بهره می گیرد، به وجود آمد. علی رقم شباهت های بسیاری که اتریوم با بیت کوین دارد، تفاوت های بنیادی نیز بین آنها وجود دارد. مادامی که بیت کوین راهی برای انتقال پول دیجیتالی ارائه نمود، اتریوم رویکرد متفاوتی را پیاده سازی کرد.

هدف اتریوم چیست؟

ایده بلندپروازانه‌ای که گاهی اوقات منجر به این می‌شود که اتریوم Ethereum به عنوان “کامپیوتر جهانی” شناخته شود، با منتقدانی مواجه شده است، که می‌گویند احتمالا جواب نخواهد داد. اما اگر این آزمایش همانطور که برنامه‌ریزی شده‌است پیش برود، برنامه‌های کاربردی بسیار متفاوت از فیس بوک و گوگل تولید می‌کند، که کاربران آگاهانه یا ناآگاهانه به داده‌هایشان اعتماد می‌کنند.

هدف علاقه مندان اتریوم Ethereum واگذاری کنترل به کاربران با کمک بلاکچین است، فن‌آوری که داده را غیر متمرکز می‌کند به طوری که هزاران نفر در سراسر جهان یک کپی از آن را دریافت کنند. توسعه دهندگان می‌توانند از اتریوم Ethereum برای ساخت برنامه‌های کاربردی بدون رهبر استفاده کنند، که به این معنی است که داده‌های کاربر را نمی توان توسط سازندگان سرویس دستکاری کرد.

در حالی که بیت کوین با هدف اخلال در بانکداری آنلاین و معاملات روزمره ایجاد شده است، سازندگان اتریوم قصد دارند از همان فناوری برای جایگزینی اشخاص ثالث اینترنتی استفاده کنند – کسانی که داده ها را ذخیره می کنند، وام های رهنی را انتقال می دهند و ابزارهای پیچیده مالی را پیگیری می‌کنند. این برنامه‌ها به روش‌های مختلف بسیاری به مردم کمک می‌کنند. این پلتفرم به طور رسمی در سال ۲۰۱۵ شروع به کار کرد و ایده اتریوم Ethereum را به یک شبکه واقعی و کارآمد تبدیل کرد. ​

تفاوت اتریوم و بیت کوین

اتریوم از بیت کوین الهام‌گرفته است. هر دو cryptocurrency یا ارز رمزنگاری شده هستند. اتریوم Ethereum از همان فناوری پشت بیت کوین، که بلاکچین است، استفاده می کند که آن هم عمومی و غیرمتمرکز است، بنابراین تحت کنترل یک نهاد نیست. ​

اما در حالی که بیت کوین در درجه اول به عنوان یک ارزش مورد استفاده قرار می‌گیرد، ایده پشت Ethereum تمرکز زدایی از انواع دیگر کاربردها و خدمات، از شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی گرفته تا توافقات مالی پیچیده‌تر است. ​

نرم افزارهای غیر متمرکز DAPPs اتریوم چیست

برای آن که بهتر درک کنیم اتریوم چیست ؟ می بایست به توصیف چگونگی کاربرد اتریوم اشاره کنیم. در واقع شبکه اتریوم را می توان به عنوان یک شبیه ساز از اینترنت در نظر گرفت که به عنوان یک زیرساخت مستقل می باشد و قابلیت پیاده سازی نرم افزار های غیر متمرکز DAPPs و قرارداد های هوشمند را دارا می باشد. بر خلاف نرم افزار های اینترنتی متمرکز کنونی، این نرم افزارهای غیر متمرکز، امنیت و حریم خصوصی بسیار بیشتری را ارائه می کنند و  الگوریتم آن ها به گونه ای غیر قابل سانسور و شفاف می‌باشد.

برای ایجاد این نرم افزارها نیاز به دانش برنامه نویسی مختصری می باشد. زبان برنامه نویسی اتریوم سالیدیتی Solidity می باشد. با سالیدیتی برنامه نویسی نرم افزارهای غیر متمرکز و ایجاد قراردادهای هوشمند در شبکه به سادگی امکان پذیر می شود.

اتریوم یا اینترنت غیرمتمرکز

اتریوم یا اینترنت غیرمتمرکز

قبل از اینکه بتوانید Ethereum را درک کنید،ابتدا باید واسطه‌ها را درک کنید که متن زیر به این موضوع کمک می‌کند.

​​​​​​​​امروزه واسطه‌ها همه جا هستند. در پشت صحنه، آن‌ها به ما کمک می‌کنند تا همه نوع کارهای دیجیتال را انجام دهیم. به طور مثال Gmail به ما کمک می‌کند ایمیل بفرستیم. Venmo به ما کمک می‌کند ۱۰ دلار به یک دوست بفرستیم. ​

این بدان معنی است که داده‌های شخصی، اطلاعات مالی و غیره ما به طور کلی در کامپیوترهای افراد دیگر در ابرها و سرورهای متعلق به شرکت‌هایی مانند Facebook ،Google یا PayPal ذخیره می‌شوند. با توجه به طرفداران سیستم‌های غیر متمرکز decentralization، این ساختار می‌تواند مشکل‌ساز باشد. این به معنای کنترل غیر مستقیم برای کاربران است، و همچنین فرصت‌هایی را برای سانسور باز می‌کند، که در آن واسطه می‌تواند وارد عمل شود و از هر عملی توسط کاربر جلوگیری کند، چه یک سهام خاص را بخرد و چه یک پیام خاص را در رسانه‌های اجتماعی ارسال کند، و یا آن‌ها را به طور کلی مسدود کند. ​

ایده اتریوم Ethereum تغییر این روند است و با جایگزین کردن واسطه‌ها با قراردادهای هوشمندی که قوانین را به طور خودکار اجرا می‌کنند، به کاربران کنترل بیشتری می‌دهد. ​بسیاری از افراد، از جمله مخترعان اینترنت، بر این باورند که اینترنت همیشه به معنای غیرمتمرکز بودن است و یک حرکتی با استفاده از ابزارهای جدید برای دستیابی به این هدف شکل‌گرفته است. Ethereum یکی از تکنولوژی‌های پیوستن به این جنبش است. ​

چرا اتریوم گاهی اوقات یک کامپیوتر جهانی نامیده می‌شود؟ ​

بسیاری از طرفداران اتریوم آن را یک “کامپیوتر جهانی” می‌دانند که می‌تواند اینترنت را غیرمتمرکز کند. ​

با استفاده از اتریوم، سرورهای متمرکز با هزاران به اصطلاح “نود node” جایگزین می‌شوند که توسط داوطلبان در سراسر جهان اجرا می‌شوند و بنابراین یک “کامپیوتر جهانی” را شکل می‌دهند. امید این است که روزی، هر کسی در جهان قادر به استفاده از آن باشد. ​

تفاوت اتریوم و اتر چیست؟

تفاوت اتریوم و اتر

در مقوله ارزهای دیجیتال شباهت های زیادی ممکن است پیش همواره پس از اینکه کاربران متوجه می شوند اتریوم چیست ، یکی از مسائلی که باعث سردرگمی میان افراد مختلف می شود تفاوت اتریوم و اتر می باشد که دو مقوله نزدیک به هم ولی مجزا می باشند. زمانی که از اتریوم صحبت می کنیم، منظور خود شبکه می باشد. اما هنگامی که می خواهیم مقادیر را جابه جا کنیم، نیاز به یک توکن یا رمز ارز داریم که اتر نامیده می شود.

به علاوه استخراج کنندگان نیز می بایست از طریقی برای مشارکتی که در شبکه اتریوم دارند جایزه دریافت کنند که این جوایز دریافتی

همان اتر می باشد. بنابراین وقتی می گوییم اتریوم خریداری کرده ایم، در حقیقت منظور همان اتر می باشد.

اتریوم چگونه کار می کند؟

در این مرحله به این سوال پاسخ می دهیم که اتریوم چگونه کار می کند؟ دقیقا مشابه بیت کوین، اتریوم نیز روی یک پروتکل منبع باز بلاک چین سوار است. در حقیقت، کد منبع هر دو رمز ارز برای عموم قابل دسترس بوده و می توانند آن را رویت و تأیید کنند.

شبکه اتریوم همانند شبکه بیت کوین بدین صورت عمل می کند که همه کاربران شبکه یک نسخه کامل از کل تراکنش های انجام شده از ابتدای پیدایش اتریوم تاکنون را دارند و هر کس می تواند پروتکل جدید و نرم افزار های مختلف را روی این بستر اجرا کند.

شبکه اتریوم در حال حاضر همانند بیت کوین بر مبنای الگوریتم اثبات کار Proof of Work (PoW) فعالیت می کند، اما در حال گزار به الگوریتم اثبات سهام Proof of Stake (PoS) می باشد. در جدول زیر تفاوت این دو الگوریتم را بیان می کنیم:

اثبات سهام اثبات کار
هر کس می تواند یک استخراج کننده باشد. هر کس بر پایه میزان دارایی اش از ارز مربوطه سهمی در فرایند استخراج دارد رایانه ها ملزم به حل مسائل پیچیده ریاضی می باشند که بر این اساس استخراج صورت می گیرد
میزان کارمزد را ماینرها تعیین می کنند پاداش به اولین ماینری که محاسبات یک بلاک را انجام می دهد تعلق می گیرد
مقرون به صرفه است ماینرها برای حل کردن سریع تر الگوریتم ها با یکدیگر رقابت می کنند.

استخراج اتریوم نیز همانند بیت کوین می باشد با این تفاوت که ایجاد هر بلاک در شبکه اتریوم هر 15ثانیه با آخرین تراکنش اجرا شده در شبکه انجام می گردد. به ازای حل شدن هر بلاک نیز 3 اتریوم برای ماینرها آزاد می شود.

مزایای اتر چیست؟

با توجه به کاربردهای اتریوم که تا ایجا گفته شد، حال به این مقوله می پردازیم که مزایای اتر چیست؟ از مزایای اتر می توان به روش پرداخت، تراکنش های سریع و سرمایه گذاری اشاره نمود.

روش پرداخت

اتر خود دارای ارزش می باشد و می توان با آن مبادلات مالی انجام داد. در حال حاضر ارزش آن معادل 180 دلار است. تعداد زیادی از فروشگاه های اینترنتی اتر را برای خرید می پذیرند و بسیاری از سازمان ها اتر را برای کمک به خیریه می پذیرند.

تراکنش های سریع

شما می توانید با استفاده از اتر مقادیر مورد نظر را با سرعت بالا و بدون نیاز به حضور شخص ثالث جابه جا کنید. تنها چیزی که مورد نیاز است کیف پول اتر و آدرس دریافت کننده می باشد.

سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در رمزارزها در حقیقت سرمایه گذاری در آینده است. بنابراین خیلی دور از ذهن نیست که افراد بسیاری شانس خود را برای سرمایه گذاری در اتر امتحان می کنند. اگرچه قیمت گذاری اتر مانند بسیاری از رمزارزها در حال حاظر نوسانات زیادی را تجربه می کند و امکان افت قیمت بسیار محتمل می باشد.

قدم بعدی اتریوم چیست؟

​​​​​​​شایان‌ذکر است که اتریوم در حال توسعه و پیشرفت است. البته که، همچنان با هدف اصلی خود فاصله دارد و در این راستا باید گفت که در حال حاضر نمی‌تواند بسیاری از کاربران را پشتیبانی کند، اما هدف خود را دنبال می‌کند و ایده “کامپیوتر جهانی” را راه می‌اندازد که گوگل، فیسبوک و دیگر پلتفرم های متمرکز را مختل می‌کند. ​

اتریوم2 Ethereum2 که از ۱ دسامبر ۲۰۲۰ آغاز به کار کرد، قصد دارد برخی از این مسائل را حل کند. ​

نتیجه گیری مقاله اتریوم چیست

در پاسخ به پرسش اتریوم چیست گفته شد که اتریوم یه شبکه غیر متمرکز برای پیاده سازی نرم افزارهای مختلف می باشد. برای جابه جا کردن مقادیر نیز از واحد مالی شبکه به نام اتر استفاده می شود که در حقیقت یک رمز ارز می باشد. اتر نیز همانند بیت کوین قابل استخراج است و می توان از آن برای نقل و انتقالات مالی استفاده کرد.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *