اتریوم چیست ؟ معرفی و آشنایی کامل

اتریوم چیست؟ معرفی و آشنایی کامل

افرادی که با بیت کوین و به طور کلی با رمز ارز آشنا می شوند، همواره با این سوال مواجه می شوند که یکی از محبوب ترین رمز ارزهای شناخته شده یعنی اتریوم چیست ؟ اتریوم دومین رمز ارز می باشد که در حوزه ارزهای دیجیتال معرفی شد و رشد بسیاری داشت. اتریوم در سال 2014 توسط یک برنامه نویس جوان روسی به نام ویتالیک بوترین معرفی شد و نظر بسیاری از فعالان این حوزه را به خود جلب نمود. بعد از اتریوم حدود 6،000 رمز ارز دیگر  که به آنها رمزارزهای جایگزین (آلت کوین) وارد این حوزه شدند و هر کدام سهم اندکی از بازار را به خود اختصاص دادند. در حال حاضر اتریوم بزرگترین آلت کوین با اندازه بازاری بیش از  20 میلیارد دلار می باشد.

ایده اولیه اتریوم بر پایه ایجاد یک شبکه جدید که از یک پروتکل زنجیره شبکه منبع باز بهره می گیرد، به وجود آمد. علی رقم شباهت های بسیاری که اتریوم با بیت کوین دارد، تفاوت های بنیادی نیز بین آنها وجود دارد. مادامی که بیت کوین راهی برای انتقال پول دیجیتالی ارائه نمود، اتریوم رویکرد متفاوتی را پیاده سازی کرد.

نرم افزارهای غیر متمرکز DAPPs اتریوم چیست

برای آن که بهتر درک کنیم اتریوم چیست ؟ می بایست به توصیف چگونگی کاربرد اتریوم اشاره کنیم. در واقع شبکه اتریوم را می توان به عنوان یک شبیه ساز از اینترنت در نظر گرفت که به عنوان یک زیرساخت مستقل می باشد و قابلیت پیاده سازی نرم افزار های غیر متمرکز DAPPs و قرارداد های هوشمند را دارا می باشد. بر خلاف نرم افزار های اینترنتی متمرکز کنونی، این نرم افزارهای غیر متمرکز، امنیت و حریم خصوصی بسیار بیشتری را ارائه می کنند و  الگوریتم آن ها به گونه ای غیر قابل سانسور  و شفاف می باشد.

برای ایجاد این نرم افزارها نیاز به دانش برنامه نویسی مختصری می باشد. زبان برنامه نویسی اتریوم سالیدیتی Solidity می باشد. با سالیدیتی برنامه نویسی نرم افزارهای غیر متمرکز و ایجاد قراردادهای هوشمند در شبکه به سادگی امکان پذیر می شود.

تفاوت اتریوم و اتر چیست؟

در مقوله ارزهای دیجیتال شباهت های زیادی ممکن است پیش همواره پس از اینکه کاربران متوجه می شوند اتریوم چیست ، یکی از مسائلی که باعث سردرگمی میان افراد مختلف می شود تفاوت اتریوم و اتر می باشد که دو مقوله نزدیک به هم ولی مجزا می باشند. زمانی که از اتریوم صحبت می کنیم، منظور خود شبکه می باشد. اما هنگامی که می خواهیم مقادیر را جابه جا کنیم، نیاز به یک توکن یا رمز ارز داریم که اتر نامیده می شود.

تفاوت اتریوم و اتر

به علاوه استخراج کنندگان نیز می بایست از طریقی برای مشارکتی که در شبکه اتریوم دارند جایزه دریافت کنند که این جوایز دریافتی همان اتر می باشد. بنابراین وقتی می گوییم اتریوم خریداری کرده ایم، در حقیقت منظور همان اتر می باشد.

اتریوم چگونه کار می کند؟

در این مرحله به این سوال پاسخ می دهیم که اتریوم چگونه کار می کند؟ دقیقا مشابه بیت کوین، اتریوم نیز روی یک پروتکل منبع باز بلاک چین سوار است. در حقیقت، کد منبع هر دو رمز ارز برای عموم قابل دسترس بوده و می توانند آن را رویت و تأیید کنند.

شبکه اتریوم همانند شبکه بیت کوین بدین صورت عمل می کند که همه کاربران شبکه یک نسخه کامل از کل تراکنش های انجام شده از ابتدای پیدایش اتریوم تاکنون را دارند و هر کس می تواند پروتکل جدید و نرم افزار های مختلف را روی این بستر اجرا کند.

شبکه اتریوم در حال حاضر همانند بیت کوین بر مبنای الگوریتم اثبات کار Proof of Work (PoW) فعالیت می کند، اما در حال گزار به الگوریتم اثبات سهام Proof of Stake (PoS) می باشد. در جدول زیر تفاوت این دو الگوریتم را بیان می کنیم:

اثبات سهام اثبات کار
هر کس می تواند یک استخراج کننده باشد. هر کس بر پایه میزان دارایی اش از ارز مربوطه سهمی در فرایند استخراج دارد رایانه ها ملزم به حل مسائل پیچیده ریاضی می باشند که بر این اساس استخراج صورت می گیرد
میزان کارمزد را ماینرها تعیین می کنند پاداش به اولین ماینری که محاسبات یک بلاک را انجام می دهد تعلق می گیرد
مقرون به صرفه است ماینرها برای حل کردن سریع تر الگوریتم ها با یکدیگر رقابت می کنند.

استخراج اتریوم نیز همانند بیت کوین می باشد با این تفاوت که ایجاد هر بلاک در شبکه اتریوم هر 15ثانیه با آخرین تراکنش اجرا شده در شبکه انجام می گردد. به ازای حل شدن هر بلاک نیز 3 اتریوم برای ماینرها آزاد می شود.

مزایای اتر چیست؟

با توجه به کاربردهای اتریوم که تا ایجا گفته شد، حال به این مقوله می پردازیم که مزایای اتر چیست؟ از مزایای اتر می توان به روش پرداخت، تراکنش های سریع و سرمایه گذاری اشاره نمود.

روش پرداخت

اتر خود دارای ارزش می باشد و می توان با آن مبادلات مالی انجام داد. در حال حاضر ارزش آن معادل 180 دلار است. تعداد زیادی از فروشگاه های اینترنتی اتر را برای خرید می پذیرند و بسیاری از سازمان ها اتر را برای کمک به خیریه می پذیرند.

تراکنش های سریع

شما می توانید با استفاده از اتر مقادیر مورد نظر را با سرعت بالا و بدون نیاز به حضور شخص ثالث جابه جا کنید. تنها چیزی که مورد نیاز است کیف پول اتر و آدرس دریافت کننده می باشد.

سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در رمزارزها در حقیقت سرمایه گذاری در آینده است. بنابراین خیلی دور از ذهن نیست که افراد بسیاری شانس خود را برای سرمایه گذاری در اتر امتحان می کنند. اگرچه قیمت گذاری اتر مانند بسیاری از رمزارزها در حال حاظر نوسانات زیادی را تجربه می کند و امکان افت قیمت بسیار محتمل می باشد.

نتیجه گیری مقاله اتریوم چیست

در پاسخ به پرسش اتریوم چیست گفته شد که اتریوم یه شبکه غیر متمرکز برای پیاده سازی نرم افزارهای مختلف می باشد. برای جابه جا کردن مقادیر نیز از واحد مالی شبکه به نام اتر استفاده می شود که در حقیقت یک رمز ارز می باشد. اتر نیز همانند بیت کوین قابل استخراج است و می توان از آن برای نقل و انتقالات مالی استفاده کرد.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *