استراتژی های تجارت ارز دیجیتال با باندهای بولینگر

بولینگر

یکی از فعال ترین شاخص های فنی و یکی از استراتژی های معمله ارز های دیچیتال در میان معامله گران رمز ارز، باندهای بولینگر است که برای اندازه گیری نوسانات و جستجوی نقاط ورود و خروج استفاده میشوند. در این مقاله، ما میخواهیم نحوه محاسبه آنها را بررسی کنیم و اینکه چگونه میتوانند به شما در تعیین فرصت های تجاری کمک کنند.

باندهای بولینگر

باندهای بولینگر به نام جان بولینگر، مدیر دارایی آمریکایی و تحلیلگر فنی نامگذاری شده اند. او در سال 1980 به یک بازرگان مستقل تبدیل شد و سپس به شبکه اخبار مالی پیوست و بعد از آن توسط nbc جذب شد. او تفسیرهایش هایش را به cnbc ارائه داد و شرکت سرمایه گذاری خود را با نام مدیریت سرمایه بولینگر تاسیس کرد.
او همچنین در هیئت مدیره انجمن حرفه ای های بازار (mta) و همچنین در فدراسیون تحلیلگران فنی (fta) خدمت کرد. وی باندهای بولینگر خود را بر اساس باندهای کلتنر و شبیه کانالهای دونچیان بنا نهاد و بر انحراف استاندارد نوسانات متمرکز شد تا باندهای خود را سازگارتر کند. باندهای بولینگر بطور تصادفی در یکی از برنامه های fnn ساخته شد.

باند بولینگر چیست

باندهای بولینگر در سال 1980 توسط جان بولینگر، مدیر دارایی و تحلیلگر فنی آمریکایی ایجاد شده است، باند بولینگر به عنوان مجموعه ای از سه خط طراحی شده بر روی قیمت دارایی تعریف می شود:

بولینگر باند

خط میانی یک میانگین متحرک ساده (sma) در دوره ی N است

باند فوقانی مقدار خط میانی به علاوه k برابر انحراف استاندارد (sd) قیمت است.

باند پایین مقدار خط میانی منهای k برابر انحراف استاندارد (sd) قیمت است.

بنابراین، از نظر ریاضی، باندهای بالا و پایین را میتوان به صورت زیر محاسبه کرد:
sma ± k x sd
به طور پیش فرض، پارامترهای باند بولینگر به طور معمول به صورت n = 20 و k = 2 ، در بیشتر سیستم عامل ها تنظیم میشوند، اما، البته، شما میتوانید آنها را اصلاح کنید و مقادیر مختلف را آزمایش کنید. به هر حال، لازم نیست k یک عدد صحیح یا بیشتر از 1 باشد، و میانگین متحرک ساده را میتوان با یک نمایی جایگزین کرد. وقتی نوبت به تجارت میرسد ، خلاق بودن را فراموش نکنید.
با استفاده از فرمول بالا، میتوانید یک “پاکت” یا “کانال” را در حدود قیمت ترسیم کنید همانطور که در نمودار 1 ساعته btcusd زیر مشاهده میکنید:

از نمودار بالا، به راحتی میتوانید ببینید که پهنای باند (یعنی تفاوت بین باند بالا و پایین) بسته به نوسانات، گسترده و باریک می شود. هر چقدر باندهای گسترده تری ببینید، نوسانات بیشتری در آن زمان وجود داشته است. برعکس، وقتی باندهای باریک تری میبینید ، به این معناست که نوسان کمتری در بازار است.

دوره های نوسان زیاد و کم با بررسی رفتار باندها به سرعت مشخص میشوند. در واقع، وقتی باند ها منقبض میشوند ، با افزایش نوسانات، احتمال تغییرات شدید قیمت زیاد است.

یکی دیگر از ویژگی های جالب باندهای بولینگر این است که آنها، تحت شرایط خاص، راهی برای تشخیص مناطق بیش از حد فروخته شده و بیش از حد خریداری شده در ارتباط با میانگین متحرک ایجاد میکنند. به ویژه، هنگامی که بالا و پایین های جدیدی در خارج از باندها ایجاد میشوند و پس از آن بالا و پایین هایی در داخل باند ها ایجاد میشوند، احتمال زیادی وجود دارد که معکوس روند اتفاق بیفتد.

سرانجام، باند های بولینگر همیشه علائم معکوس شدن روند را نشان نمیدهند اما میتوانند الگوی ادامه روند را تشخیص دهند: اگر قیمت از باند بالاتری فراتر رود یا از باند پایین تر سقوط کند، میتواند نشانه ای قوی برای ادامه ی روند فعلی باشد. این یک قاعده بسیار مهم است که باید بخاطر بسپارید گرچه بسیاری از تجار تازه کار این مورد را فراموش میکنند و همیشه سعی میکنند به دنبال قسمتهای بالا و پایین اطراف باند ها باشند.
اکنون که درک روشنی از نحوه محاسبه و تفسیر باندهای بولینگر داریم، بیایید برخی از استراتژی های مبتنی بر آنها را در بخش بعدی مرور کنیم.

نحوه استفاده از باند بولینگر در معاملات خود

همانطور که در بالا گفتیم، باند های بولینگر میتوانند معکوس شدن روند را مانند ادامه ی روند به ما نشان دهند. استراتژی های زیر از این ویژگی باند استفاده میکنند.

  1.  بانس(پرش) بولینگر

LTCUSD بولینگر باند

این، تا حد زیادی، ساده ترین استراتژی برای تجارت ارزهای دیجیتال با استفاده از باندهای بولینگر است. با توجه به اینکه باند پایین سطوح بیش از حد فروخته شده را ارائه می دهد و باند بالایی نیز بیش از حد خریداری شده است، فقط زمانی که بازار نزدیک باند پایین یا پایین آن است، خرید کنید و زمانی که قیمت بازار نزدیک یا بالاتر از باند های بالاتر است، بفروشید. آسان است، نه؟
تند نروید! قبل از معامله بانس بولینگر باید شرایط فعلی بازار را شناسایی کنید. آیا قیمت به یک طرف حرکت میکند یا روند رو به رشد دارد؟ در حالت اول، این استراتژی به خوبی کار خواهد کرد، اما در حالت دوم، آماده از دست دادن مقدار زیادی پول باشید!

خوشبختانه، باند های بولینگر معیاری را برای گفتن زمانی که بازار در یک روند بدون رشد قرار دارد، ارائه میدهند: اگر باندها تقریباً مسطح باشند، وقت آن است که استراتژی بانس بولینگر را معامله کنیم.

بیایید مثالی بزنیم: به نمودار 4 ساعته زیر نگاه کنید. حلقه های سبز فرصت های بالقوه خرید را نشان میدهند در حالی که حلقه های قرمز مکان مناسبی برای فروش هستند.

زمانی که شیب باندهای بولینگر مسطح است، استراتژی بانس به خوبی کار میکند، اما چه اتفاقی می افتد وقتی که قیمت از باند بالاتر فراتر رود و برنگردد؟ در آن جا وقت آن است که بانس بولینگر را متوقف کنید البته، هنگام معامله این استراتژی، تعیین حد ضرری که بسیار دور از نقطه ورود نباشد، دارای اهمیت است‌.

2. اسکوییز(فشار) بولینگر

XPRUSD بولینگر باند

باندهای بولینگر همچنین راهی برای تشخیص شروع روندهای جدید ارائه میدهند. فقط به دنبال یک دوره کم نوسان و طولانی با نوارهای باریک باشید و منتظر بمانید که یک کندل در بالا یا زیر باند بسته شود، همانطور که شروع به گسترش میکنند. هنگامی که این الگو را شناسایی کردید، فقط در جهت شکست خرید و فروش کنید.
نمونه بارزی از اسکوییز بولینگر را میتوان در نمودار 4 ساعته زیر مشاهده کرد: پس از چند روز بازار با نوسان کم، یک کندل قوی صعودی در بالای باند بالایی (دایره سبز) شکسته شده است. پس از شکست، xrpusd یک حرکت رو به بالا انفجاری را آغاز کرد و بیش از 100٪ سود کسب کرد و چندین اوج جدید فراتر از باند بالا را نشان داد.

نتیجه گیری

باندهای بولینگر ابزاری عالی برای درک چگونگی نوسانات بازار و یافتن فرصت های عالی تجاری هستند. با این حال، مهم است که فراموش نکنیم که تفسیر باندهای بولینگر بسته به طرز نوسانات فعلی متفاوت است. بنابراین، هرگز از آنها فقط به عنوان یک اسیلاتور خرید بیش از حد/ فروش بیش از حد استفاده نکنید.
همچنین توصیه میشود که فقط به یک شاخص متکی نباشید. برای شناسایی نقاط ورود و خروج بهتر است باند های بولینگر را با شاخص های دیگری مانند rsi یا adx ترکیب کنید. با این کار احتمال موفقیت در تجارتتان را افزایش میدهید.

برای مطالعه بیشتر میتوانید به اکادمی اف ایکس استریت مراجعه کنید.

اخبار داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *