اعمال محدودیت بر معاملات ارزهای دیجیتال و اخبار آن در روزنامه‌ها

با توجه به مسدودسازی درگاه‌های پرداخت صرافی‌های ارزهای دیجیتال در هفته‌های اخیر، حواشی بسیاری را در میان سرمایه‌گذاران و معامله‌گران ایرانی شاهد بودیم و به همین دلیل بسیاری از روزنامه‌های مطرحی همچون ابتکار، ابرار اقتصاد، آسیانیوز و غیره تیتر اول خود را به وضعیت ارزهای دیجیتال در ایران و اقدامات قانون‌گذاران در این حوزه اختصاص دادند. این روزنامه‌ها عمدتاً با این اقدام مخالف بودند و بیشتر حمایت از سرمایه‌گذاران را پیش‌گرفته بودند و از اقدامات اخیر انتقاد کرده بودند.

ابتکار با تیتر «تبعات حذف معاملات رمزارز از صرافی‌ها برای اقتصاد»، مسئله قانون‌گذاری حوزه ارزهای دیجیتال در جهان را مورد بررسی قرار داده است و در ادامه به تبعات ممنوعیت و محدودیت این حوزه که شامل خروج ارز از کشور، نبود فرصت پیگیری، زیرزمینی‌شدن این حوزه و بلوکه‌شدن سرمایه‌های ایرانیان در صرافی‌های خارجی پرداخته است. ابتکار همچنین با اشاره به صحبت‌های رئیس سازمان بورس، اشاره کرده‌است که ارزهای دیجیتال و بازار سرمایه منافاتی با یکدیگر ندارند.

روزنامه اقتصاد ملی هم با تیتر «مخاطرات سنگ‌اندازی در مسیر پلتفرم‌های معاملات رمزارزها»، همچون سایر روزنامه‌ها، دیدگاهی انتقادی نسبت به اقدامات قانون‌گذاران ایرانی دارد. اقتصاد ملی با اشاره به نقش پررنگ ارزهای دیجیتال در زندگی امروز ایرانیان، می‌نویسد که ورود سرمایه به بازار ارزهای دیجیتال نوعی متنوع‌سازی سبد سرمایه‌گذاری است و نمی‌توان آن را ممنوع یا متنوع کرد.

اقتصاد ملی همچنین به نقش ارزهای دیجیتال در دور زدن تحریم‌ها اشاره می‌کند و می‌نویسد که این هزینه‌های مرتبط با دور زدن تحریم‌ها بــا کمک ارزهــای دیجیتال از بین خواهند رفت و مراکز فســادزایی که در ســایه دلالی دور‌زدن تحریم ایجاد شده‌اند تعطیل خواهند شد.

روزنامه آسیا با اشاره به بلوکه‌شدن سرمایه‌های کاربران ایرانی در صرافی‌هایی نظیر صرافی بایننس و بیترکس، عنوان می‌کند که ارائه خدمات از سوی صرافی‌های ایرانی می‌تواند خطرات این حوزه را کاهش دهد و همچنین به فرصت ارزآوری به کشورمان توسط ارزهای دیجیتال اشاره کرد. آسیا در ادامه همچنین از قانون‌گذاران می‌خواهد که قانون‌گذاری صحیحی انجام دهند و از نظرات متخصصان این حوزه استفاده کنند.جهان صنعت همان‌طور که از تیترش (جایگاه رمزارز در معاملات ایرانیان) پیداست، تمرکز خود را روی نقش ارزهای دیجیتال در معاملات ایرانی‌ها قرار داده است.

جهان صنعت همان‌طور که از تیترش (جایگاه رمزارز در معاملات ایرانیان) پیداست، تمرکز خود را روی نقش ارزهای دیجیتال در معاملات ایرانی‌ها قرار داده است. این روزنامه با اشاره به بازار ۲۵ میلیاردی ارزهای دیجیتال در ایران، عنوان می‌کند که در حال حاضر بيش از ۵.۱ ميليون نفر از ايرانيان بالغ بر ۲۵ هزار ميليارد تومان سرمايه وارد بازار ارزهای ديجيتال كرده‌اند.

این روزنامه همچنین می‌نویسد قانون‌گذاری نامناسب و تصمیمات غیرکارشناسی می‌تواند باعث خروج سرمایه، به‌ صورت ارزی، از کشور شود که مسئله‌ای بسیار مهم و فاجعه بار خواهد بود.

تیتر تعادل تا حد زیادی به صحبت‌های رئیس سازمان بورس تهران برمی‌گردد. تعادل در مطلب خود می‌نویسد که به‌جای ممنوع کردن این بازار، باید به‌تدریج بازارها را گشود و روش‌ها و قوانین را اصلاح کرد، از طریق حرفه‌ای‌ها اثر مثبت بر بازار گذاشت و غیرحرفه‌ای‌ها را آموزش داد و با ایجاد محدودیت‌هایی از خسارت‌های سنگین به آنها جلوگیری کرد.

تعادل در بخش دیگری می‌نویسد که بحران بورس ایران در زمستان سال ۱۳۹۹ و کاهش چشم‌گیر شاخص کل بازار سرمایه، گروهی از سرمایه‌گذاران در این بازار را به سمت بازارهای موازی و به‌خصوص بازار ارزهای دیجیتال هدایت کرده است.

ابرار اقتصادی با تیتر تعطیلی بازار ارزهای دیجیتال یعنی خود تحریمی اقتصاد ایران، تصمیم اخیر شاپرک را غیرکارشناسی خواند و همچنین می‌نویسد که متأسفانه نهاد قانون‌گذاری و رگولاتوری در ایران با تعلل و سکوت خود باعث ایجاد فضای نامشخص قانونی برای فعالان اکوسیستم ارزهای دیجیتال شده است.

به‌گفته ابرار اقتصادی، اگر معاملات کریپتوکارنسی‌ها ممنوع شود، سرمایه‌گذاران می‌توانند ارزهای خود را به هزاران نفری بفروشند که منتظر خرید ارزهای دیجیتال هستند و از آنجایی که این افراد در ایران حضور ندارند، شاهد فرار سرمایه‌های ارزی خواهیم بود.

اخبار داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *