افزایش مصرف برق توسط استخراج کنندگان ارزهای دیجیتالی

مصرف زیاد برق توسط استخراج کنندگان ارز های مجازی

سخنگوی صنعت برق طبق گزارش ایرنا بیان کرد که از عوامل افزایش مصرف برق در کشور مصرف غیر مجاز برق توسط استخراج کنندگان ارزهای مجازی هستند و روزانه بیش از 300 مگاوات برق مصرف می‌کنند.

همچنین «مصطفی رجبی مشهدی» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزودکه مسوب افزایش استخراج کنندگان ارزهای مجازی، افزایش بسیار زیاد قیمت آنها که زمانی 8 هزار دلار بوده و الان به 40 هزار دلار رسیده، است. و همین‌طور ارزانی نرخ برق در کشور ایران را بی دلیل نمی داند.

معاون برنامه ریزی اقتصادی شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران فرمود: برخی ادعا می کنند حدود ۵۰۰ مگاوات برق توسط استخراج کنندگان ارزهای مجازی به صورت غیرمجاز مصرف می شود که البته میزان صحیح تر رقم بیش از ۳۰۰ مگاوات است.

سخنگوی صنعت برق افزود که در تلاش برای برخورد با این مصرف کنندگان غیر مجاز برق هستند و گفت در صورت شناسایی، این افراد به مقام های قضایی معرفی می شوند.

سخنگوی برق خاطرنشان‌کرد: سیاست وزارت نیرو، حمایت از تشکیل مزارع استخراج رمزارزها در کشور و سایر مراکز استخراجی است که به صورت قانونی فعالیت می‌کنند.

معاون برنامه ریزی اقتصادی شرکت توانیر هشدار داد که با آن دسته از استخراج کنندگان که به صورت غیرمجاز از برق با تعرفه‌ای به غیر از تعرفه مربوطه استفاده می‌کنند، به‌شدت برخورد خواهد شد.

رجبی مشهدی توضیح ‌داد: در صورت شناسایی مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارزها، جریان برق آنها قطع خواهد شد و همچنین این افراد به مراجع قضایی معرفی خواهند شد و هزینه برق مصرفی و خسارت‌های وارده به شبکه برق نیز از متخلفان دریافت می‌شود.

سخنگوی صنعت برق گفت: تاکنون ۲۴ مرکز استخراج رمز ارز با ظرفیت بیش از ۳۱۰ مگاوات مجوز فعالیت گرفته‌اند.

وی افزود: تاکنون یک‌هزار و ۶۲۰ مرکز غیرمجاز با ظرفیت نزدیک به ۲۵۰ مگاوات شناسایی شده‌اند که از این میان بیش از ۵۰۰ مرکز (۳۰ درصد) کشف شده است.

رجبی‌مشهدی گفت: عاملان شناسایی مراکز غیرمجاز استخراج رمزارزها، تا سقف ۱۰ میلیون تومان مشمول دریافت پاداش خواهند بود.

گسترش فعالیت برخی کشورها در زمینه استخراج بیت‌کوین در ایران

گزارش‌ها حاکی از آن است چینی‌ها با ایجاد و گسترش مزرعه استخراج کریپتوکارنسی‌ها یا ارزهای دیجیتال در رفسنجان، به این فعالیت که به مصرف بالای برق نیاز دارد و استخراج این ارزهای دیجیتال برای ایرانیان همراه با موانعی بسیار است، مشغول به استخراج هستند.

تجارت نیوز طبق می‌نویسد، گروه توسعه سرمایه‌گذاری ایران و چین بیش از یک سال است که در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان فعالیت می‌کند اما در روزهای اخیر نام مزرعه بیت‌کوین آنها بر سر زبان‌ها افتاده است.

این وب‌سایت از قول انجمن بلاک‌چین ایران می‌نویسد به دلیل وجود موانع برای شهروندان ایرانی، استخراج ارز دیجیتال توسط آنها در مناطق آزاد و ویژه تجاری ایران در حال گسترش است و این موضوع کشور را به خاطر معافیت‌های مالیاتی که در این مناطق اعمال می‌شود، از منابع درآمد مناسبی محروم می‌کند.

در این متن در مورد آمورش استخراج بیت‌کوین، پرطرفدارترین ارز دیجیتال، می‌توانید اطلاعات کسب کنید.

مسعود نوری در توییت می‌نویسد:

ادعا می شود یک کشوری در منطقه ويژه اقتصادي رفسنجان با همکاری یک نهاد ،معدن استخراج بيتکوين به ظرفيت ۱۷۵مگاوات احداث کرده اند و در فاز اول ۱۰هزار دستگاه بسيار راندمان پايين ام۳ روشن کرده و از ارزان ترين تعرفه برق ممکن بهره مي برند. خوبست وزارت نیرو در این مورد توضیح دهد.

دولت ایران برای تأمین برق شهروندان با مشکل روبه‌رو است و برای تولید برق کافی به سوزاندن مازوت و آلوده کردن شدید هوای شهرها از جمله تهران روی آورده است و در این زمان خبر فعالیت این کشور ها رو در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان ایران منتشر می‌شود.

عیسی کلانتری، رئيس سازمان حفاظت محیط زیست ایران که قبلا گفته بود مردم باید بین قطعی برق و مصرف مازوت یکی را انتخاب کنند، در تازه‌ترین اظهارنظر درباره وضعیت آلودگی هوا گفته است: «بهتر است که روزی دو ساعت خاموشی داشته باشیم اما از سوخت مازوت استفاده نکنیم چون موجب آلودگی هوا می‌شود».

محمدرضا شرفی، عضو انجمن بلاک‌چین ایران، در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز پرسشی را مطرح کرده است که به این صورت است:

اگر سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند در کشور حضور داشته باشد، چرا موانع مختلفی وجود دارد که مردم خودمان نتوانند وارد حوزه استخراج رمزارز شوند؟

او همچنین به اجبار شکل‌گیری مزارع استخراج در شهرک‌های صنعتی ایران اشاره می‌کند و می‌گوید این امر در حالی صورت می‌گیرد که این مناطق از زیرساخت‌های ضعیفی برای انتقال انرژی برخوردارند و مسئولان آنها نیز علاقه چندانی به شکل‌گیری این صنعت ندارند.

کشف 22 دستگاه ماینر در ورامین

طبق اظهارات مسلم حاجی مزدرانی در روز شنبه،نیروهای شرکت توزیع برق شهرستان ورامین با بررسی وضعیت مصرف برق در مناطق مختلف شهرستان، موفق به شناسایی و کشف یک مزرعه استخراج پول مجازی (بیت کوین) شدند. این مزرعه در یکی از مناطق حاشیه‌ای شهرستان ورامین اقدام به استخراج پول مجازی می‌کرد و با استفاده از ۲۲ دستگاه ماینر، در هر شبانه روز ۱۷۰ آمپر مطابق مصرف ۲۰ منزل مسکونی برق مصرف‌ می‌کرد.

کشف 22 دستگاه ماینرطبق گفته‌ی رئیس شرکت توزیع برق ورامین برق این مزرعه غیرقانونی قطع شده است و پرونده تخلف برای متصدی آن تشکیل و به مراجع قضایی ارجاع داده شد.

مزدرانی تصریح کرد: طی دو سال گذشته با کشف چندین مزرعه استخراج بین کوین، بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه ماینر در ورامین کشف و ضبط شده که این امر مانع از هدررفت انرژی برق در این شهرستان شده است.

اخبار داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *