بسیاری از مردم به دلیل افزایش سرسام‌آور تورم جهت حفظ ارزش سرمایه خود سراغ برخی فعالیت‌های اقتصادی پرریسک و دلالی روند، روی بیاورند و همین موضوع باعث می‌شود نقدینگی سرگردان و سرمایه مردم برای مدتی کوتاه در هر یک از بازارهای ارز، سکه، خودرو و بورس سر درآورد.

در سال‌های اخیر بیشتر مردم ترجیح می‌دادند برای حفظ ارزش دارایی‌های نقدی و کسب سود سراغ بازارهای طلا و ارز بروند اما نوسان در این بازارها بالاست و خرید و فروش‌های هیجانی موجب ضرر سنگین می‌شود، در نتیجه مردم ترجیح دادند که سراغ بازارهای دیگر از جمله خودرو و مسکن بروند.

اما افزایش قیمت‌ها در سال‌های اخیر به‌خصوص در بخش مسکن موجب شد مردم دیگر قدرت خرید ملک و مسکن و… را نداشته باشند و برای اینکه ارزش سرمایه‌های خردشان از بین نرود دنبال بازار دیگری بودند که بتوانند بدون ریسک ارزش دارایی‌هایشان را حفظ کنند.

به همین دلیل هم بود که از ابتدای سال و به خصوص با دعوت مسئولان دولتی تعداد زیادی از مردم راهی بازار سرمایه شدند تا همزمان با افزایش تورم با سرمایه‌گذاری در بورس، حداقل خیالشان از بابت ارزش پولشان راحت باشد؛ البته که سودهای 5درصدی آن‌هم روزانه باعث طمع برخی از تازه‌واردها شد اما با شروع ریزش بازار به دلایل مختلف، مردم ترجیح دادند سرمایه‌هایشان را چه بسا با ضررهای 40-50 درصدی از بازار بورس خارج کنند.

و مقصد بعدی سرمایه‌های مردم بازار ارزهای دیجیتال است؛ به‌گفته کارشناسان بورسی، این روز‌ها افرادی که در بورس ضرر کردند درحال خرید بیت‌کوین و همچنین استخراج ابری بیت کوین هستند!

با رشد چشم‌گیر ارزش رمزارزها در بازارهای جهانی و به‌خصوص بیت‌کوین،‌ عده زیادی از مردم عادی و سهامداران بورسی به‌سراغ خرید بیت‌کوین رفته‌اند.

به‌گفته کارشناسان اقتصادی، نوسان‌پذیری رمزارز‌ها به‌قدری زیاد است که ممکن است فرد یک‌روزه 40 درصد ضرر ببیند. مردم رمز بورسی خود را گم می‌کنند و در تماس با کارگزاری‌ها می‌خواهند در پیدا کردن رمزشان به آن‌ها کمک کنند، درحالی که اگر رمز درگاه خرید ارز دیجیتال خود را گم کنند زندگی‌شان به باد می‌رود و راهی ندارند!

به گزارش تسنیم،‌ طی یک سال اخیر، ارزهای دیجیتال، پربازده‌ترین دارایی در جهان بودند و برخی دیگر از ارزهای دیجیتال معتبر مانند بیت‌کوین رشد چند برابری را تجربه کردند. شروع رشد رمزارزها با حمایت‌ شرکت‌های پی‌پل، تسلا و مدیرعامل آن، ایلان ماسک بود.

شکست دونالد ترامپ که به مخالفت با بیت‌کوین مشهور بود هم در جهش قیمت رمزارزها بی‌تأثیر نبود، میزان پذیرش ارزهای دیجیتال با وجود نوسان شدید و ریسک بالا در دنیا روز به روز بیشتر می‌شود به‌ صورتیکه ارزش بازار آنها به 1400 میلیارد دلار رسیده و هر روز بیش از 200 میلیارد دلار معامله صورت می‌گیرد.

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران ایرانی بازار کریپتوکارنسی‌ها از صرافی‌های ارزهای دیجیتال خارجی مانند بایننس و یا صرافی‌های ایرانی و برخی ترکیبی از صرافی‌های ایرانی و خارجی استفاده می‌کنند.

تعداد صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران بیشتر از 20 عدد است و تعداد معاملات قابل توجهی داردند که هیچ‌کدام از بانک مرکزی مجوز ندارند اما با احراز هویت و تعیین سقف معاملات از طریق درگاه‌های بانکی دریافت و پرداخت پول ریال و معاملات ارزهای دیجیتال را انجام می‌دهند.

بیت کوین و رمزارزها از بورس جلو زده‌اند

رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس جمهور، وزرای اطلاعات، اقتصاد، صمت و رییس بانک مرکزی نسبت به لزوم اتخاذ تدابیری برای معاملات رمز ارزهای خارجی هشدار داد.

مجتبی توانگر در نامه‌های جداگانه خطاب به حسن روحانی نوشت:

بیت کوین و رمزارزها از بورس جلو زده‌اند

«متاسفانه بعد از مدیریت مسأله دار دولت در بازار سرمایه، بسیاری از لیدرهای ناصالح سرمایه مردم در فضای مجازی، نسبت به تشویق مردم به خرید رمزارزهای خارجی به‌خصوص بیت‌کوین اقدام نموده‌اند و اکنون جستجوی کلمات مربوطه در فضای مجازی از جستجوی کلمه بورس پیشی گرفته است و این یعنی عده‌ای ناآشنا و ناآگاه در جستجوی راهی برای ورود به این حوزه هستند

علاوه بر اینکه این موضوع احتمالا به تشدید خرید غیررسمی ارز برای این منظور منجر می‌شود؛ متاسفانه خرید ریالی رمزارز از درگاه‌های پرداخت داخلی نیز در حال انجام است.

و به احتمال فراوان مسأله‌ای شبیه به سکه ثامن در این موضوع، به‌صورت شدیدتر قابل تکرار است.
بنابراین دولت محترم لازم است؛ اولا درگاه‌های پرداخت مشکوک به این مبادلات را هرچه سریع‌تر مسدود نمایند و ثانیا اقدامات لازم برای شناسایی مسیرهای خرید ارزی بیت‌کوین و تبلیغ‌کنندگان در فضای مجازی را انجام و اجازه ندهند این موضوع باعث ضربه شدید به اقتصاد کشور و بازار سرمایه شود.

ضروری‌ست اقدامات لازم در این خصوص به کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی اطلاع داده شود تا لازم نباشد اقدامات نظارتی بعدی در پیگیری ماجرا (سوال، ماده ۲۳۴ آیین‌نامه و …) انجام گیرد.»

دلیل این حساسیت‌ها این است که، میزان معاملات رمزارزها در ایران قابل توجه و تعداد کاربران به بیش از یک‌میلیون نفر رسیده است تنها در یک روز در یکی از صرافی‌های ایرانی که بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در ایران است و 600هزار نفر کاربر دارد 1396 میلیارد تومان طی 24 ساعت تنها در 12 ارز معروف معامله صورت گرفته است.

اگر این صرافی 30 درصد بازار را در اختیار داشته باشند معاملات در صرافی‌های ایرانی روزانه 4 تا 5 هزار میلیارد تومان است در حالی که در بورس تهران در برخی روزها حجم معاملات حدود 8 هزار میلیارد تومان بوده است که اگر معاملات صرافی‌های خارجی را نیز لحاظ کنیم چه‌بسا میزان معاملات روزانه ارزهای دیجیتال در ایران از میزان معاملات بورس بیشتر باشد و هشداری است برای سیاست‌گذاران اقتصادی یکی از منظر میزان جذب نقدینگی در این بازار و دیگری به‌خاطر خروج ارز در صرافی‌های بین‌المللی.

اخبار داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *