وزیر ارتباطات : سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی کشور 6.5 درصد است

وزیر ارتباطات : سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی کشور 6.5 درصد است

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در مراسم رونمایی از پروژه های اقتصاد دیجیتالی که با حضور ریاست جمهوری در هشتم خرداد ماه 99 برگزار شد، به تشریح مزایای اقتصاد دیجیتالی و سهم آن از پیشرفت های اقتصادی در جهان علی الخصوص امریکا و چین پرداخت. او در این جلسه ضمن پرداختن به مفهوم اقتصاد دیجیتالی، با استناد به گزارشی آکادمیک پیرامون اقتصاد دیجیتالی گفت :

سهم ایران در هسته اصلی اقتصاد دیجیتال ۴ و در کل اقتصاد دیجیتال ۶.۵ درصد است. به‌طور متوسط در معیار جهانی سهم اقتصاد دیجیتال نسبت به‌کل اقتصاد ۱۵.۵ درصد است و این نشان می‌دهد ایران در حوزه اقتصاد دیجیتال ظرفیت رشد بسیار بزرگی دارد و این حوزه‌ای است که باید موردتوجه قرار گیرد و خدمات دیجیتال یکی از مهم‌ترین حوزه‌هایی است که می‌تواند رشد قابل‌توجهی داشته باشد که در کنار این رشد، اشتغال فراوانی هم ایجاد می‌شود.

آذری جهرمی در این جلسه به افزایش سرعت رشد نزدیک به 2 درصدی هسته ی اقتصاد دیجیتال در حدفاصل سال های 92 تا 98 اشاره کرد و گفت که قسمت نرم افزار، سخت افزار و ارتباطات در سال 98 با رشدی 4 درصدی همراه بود که این میزان رشد در سال 92 برابر با 2.23 درصد بوده است. او همچنین در این مراسم به افزایش سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی کشور اشاره کرد و گفت که این میزان به 6.5 درصد رسیده است در حالی که در سال 92 سهم اقتصاد دیجیتالی از GDP کشور برابر 3.68 درصد بوده است. این نشان دهنده ی موفقیت دولت در عرصه ی اقتصاد دیجیتالی است که می تواند کمک کند که تولید ناخالص داخلی کشور بهبود پیدا کند. وی معتقد است که زمانی اقتصاد دیجیتال می تواند به جایگزین مناسبی برای اقتصاد نفتی در کشور تبدیل شود و ایران به سوی هوشمند شدن گام بردارد. در ادامه ی سخنرانی، جهرمی به عواملی که باعث شدند تا این موفقیت ها در اقتصاد دیجیتالی کشور حاصل شود اشاره کرد و گفت :

عوامل موثر در رشد اقتصاد دیجیتال توسعه ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات از ۶۸۰ گیگابیت بر ثانیه در سال ۱۳۹۲ به ۱۸هزار گیگابیت بر ثانیه در سال ۱۳۹۸ رسید و افزایش ظرفیت ارتباطات بین‌الملل از ۱۳۰ گیگابیت بر ثانیه در سال ۱۳۹۲ به ۴,۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه در سال ۹۸ بود.

او همچنین به گام های برداشته شده در راستای هوشمندسازی کشور و گسترش دسترسی به اینترنت و همچنین افزایش سرعت آن اشاره کرد و  مدعی شد که متوسط سرعت دسترسی مشترکین سیار به شبکه ملی اطلاعات از 218 کیلوبیت بر ثانیه در سال 92 به 10 مگابیت برثانیه در سال 98 رسیده است و این مقدار برای مشترکین ثابت نیز از 256 کیلوبیت به 2.6 مگابیت رسیده است. او در اشاره به پوشش سراسری اینترنت گفت :

از سوی دیگر، پوشش دسترسی پرسرعت مشترکین روستایی به شبکه ملی اطلاعات از صفر درصد در سال ۱۳۹۲ به ۸۹ درصد در سال ۱۳۹۸ رسید. ظرفیت مراکز داده شبکه ملی اطلاعات نیز از ۲۱۰ رک فعال در سال ۹۲ به ۱۸۳۰ رک فعال در سال ۱۳۹۸، نسبت پیک مصرفی ترافیک داخلی به پیک مصرفی ترافیک بین‌الملل در سبد مصرفی کاربران از ۱۰ درصد در سال ۹۲ به ۵۵ درصد در سال ۱۳۹۸ و تعداد اپلیکیشین‌های ایرانی فعال از ۴۸۳ در سال ۹۲ به ۳۴۵ هزار ایپلیکیشین در سال ۹۸ رسید. همه ی این عوامل باعث شد تا اقتصاد دیجیتال در کشور روند رو به رشدی داشته باشد به‌طوری که در سال ۹۷ به دلیل وجود چالش‌های اقتصادی ازجمله تحریم‌های ظالمانه نرخ رشد بهره‌وری کل اقتصاد منهای ۶.۱۲ درصد بود اما نکته جالب‌توجه این است که بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات با رشد ۱۳.۵ درصد در همین سال مواجه شد و نرخ رشد ارزش‌افزوده بخش آی سی تی ۳۱/۳درصد شد یعنی بیش از اهداف برنامه ششم توسعه رشد این حوزه تحقق پیدا کرد. این در حالی است که نرخ رشد ارزش افزوده کل اقتصاد منفی ۳.۷ درصد بود.

او در این جلسه تاکید داشت که در حال حاضر و با توجه به شرایط کنونی کشور، بهترین جایگزین برای اقتصاد نفتی می تواند اقتصاد دیجیتالی باشد و تنها اقتصاد دیجیتال است که تا کنون چنین پتانسیلی از خود نشان داده است که بتواند جایگزین نفت بشود. او در این باره به مردم گفت :

همه این پیشرفت‌ها در بستر شبکه ملی اطلاعات پیگیری و اجراشده و می‌شود. در کشوری که از ظرفیت نیروی جوان خلاق برخوردار است که ۱۷ درصد آن‌ها وابسته و یا غیر وابسته فارغ‌التحصیل در حوزه فناوری اطلاعات هستند، هسته اقتصاد دیجیتال رشد کرده است، تحت‌فشارهای بین‌المللی هستیم، چاره‌ای جز بهره‌وری نداریم و یکی از ابزارهای مهم بهره‌وری فناوری اطلاعات است. بنابراین می‌توانیم اقتصاد دیجیتال را راه‌حلی برای جایگزینی اقتصاد نفتی بدانیم.

او پیرامون زیرساخت های ابری شبکه ملی اطلاعات به پروژه هایی که در این زمینه آغاز به کار کرده اند پرداخت و  بیان کرد که یکی از برنامه های این وزارت خانه ارائه ی خدمات متنوع ابری به تولیدکنندگان محتوای داخلی است و این کار را در راستای ایجاد خود کفایی در خدمات ابری دانست و عنوان کرد که تا کنون 8,500 میلیار ریال سرمایه گذاری از طریق بخش خصوصی در این زمینه انجام گرفته است. او در ادامه به توضیح برنامه های وزارت ارتباطات در آینده پرداخت و عنوان کرد که پروژه های زیادی در راستای گسترش فعالیت ها و کسب و کارهای دیجیتالی در دستور کار دولت قرار دارد.

 

اخبار داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *