آشنایی با کاربرد زنجیره شبکه

کاربردهای تکنولوژی زنجیره شبکه

در مقالات گذشته در مورد اینکه بلاک چین چیست و تفاوت بیت کوین و بلاکچین صحبت کردیم. این بار اما می خواهیم با هم کاربرد زنجیره شبکه را بررسی کنیم. همانطوری که می دانیم بلاک های شبکه بلاک چین داده های مرتبط با تراکنش های مالی را نگهداری می کنند. این موضوع نشان می دهد که این شبکه در هم تنیده خود یک سیستم کاملا مورد اعتماد می باشد که می توان داده های مربوط به تراکنش های غیر مالی را نیز روی آن نگهداری نمود. در واقع می توان از فناوری زنجیره شبکه در اصناف مختلف مانند ثبت اسناد، زنجیره های تامین و حتی در انتخابات نیز استفاده کرد.

اخیرا شرکت حسابرسی دِلویت در آمریکا مطالعه ای در مورد کاربرد زنجیره شبکه بر روی 1،000 شرکت در کشورهای مختلف انجام داده است. جالب اینجاست که نتیجه این تحقیقات نشان می دهد 34 درصد این شرکت ها این زیرساخت را در ساختار خود پیاده سازی کرده اند، 41 درصد آنها نیز پیاده سازی این زیرساخت را در دستور کار یک ساله خود گذاشته اند. در این میان 40 درصد این شرکت ها گفته اند که در سال جاری رقمی حدود 5 میلیون دلار یا بیشتر دراین فناوری سرمایه گذاری خواهند کرد. در ادامه به توصیف برخی از آنها می پردازیم.

پیاده سازی بانکداری روی زنجیره شبکه

اولین کاربرد زنجیره شبکه در صنعت بانکداری است. شاید هیچ صنعتی بیشتر از بانکداری از پیاده سازی بانکداری روی زنجیره شبکه منفعت کسب نکند. تمام موسسات مالی از جمله خود بانک ها فقط در ساعات اداری 5 یا 6 روز در هفته کار می کنند. یعنی اگر شما در آخرین روز کاری بانک یک فقره چک به حساب خود بخوابانید، باید تا اول هفته بعدی صبر کنید تا پول به حساب شما واریز شود. حتی اگر در زمان اداری نیز تراکنش انجام دهید ممکن است انتقال پول چند روز طول بکشد، چرا که بانک می بایست حجم زیادی از تراکنش ها را تایید کند و فرایندهای زیادی را طی کند. در مقابل باید گفت که بلاکچین همیشه بیدار است و کار می کند.

پیاده سازی بانکداری بروی زنجیره شبکه

با ایجاد کاربرد زنجیره شبکه در ساختار بانکداری، مشتریان فارق از اینکه در کدام روز هفته و در چه زمانی درخواست خود را می گذارند، می توانند انتقال پول را در حداکثر ده دقیقه ببینند. این زمان ده دقیقه هم زمانی است که یک بلاک جدید به شبکه اضافه می شود. به علاوه بانک ها می توانند سرمایه ها را در میان موسسات مختلف با سرعت و امنیت بالا مبادله کنند. در بازار بورس نیز، عملیات خرید و فروش می تواند چند روز زمان ببرد که این کار پول و سهم های خریداری شده را فریز می کند.

با در نظر گرفتن همه این تاخیرها، ریسک ها و هزینه های تحمیلی به سیستم زیاد می شود. سانتاندِر که یک بانک اروپایی می باشد، ذخیره دلاری بالقوه را 20 میلیارد دلار در سال برآورد کرده است. کپجمینی نیز که یک موسسه مشاوره فرانسوی می باشد، تخمین زده است که هزینه های تحمیلی به مشتریان شامل هزینه های بانکداری و بیمه تا 16 میلیارد دلار در سال کاهش می یابد.

 ایجاد سامانه ثبت اسناد روی شبکه بلاک ها

کاربرد زنجیره شبکه در سامانه ثبت اسناد یکی دیگر از موارد مورد توجه امروز است. اگر تا کنون درگیر سامانه ثبت اسناد شده اید حتما مشاهده کرده اید که این کار فراینده های طاقت فرسا و غیر بهینه ای را جلوی شما قرار می دهد. در این سامانه یک سند فیزیکی به یکی از کارمندان دولت در یکی از شعبات محلی داده شده و اطلاعات مربوطه به صورت دستی وارد سامانه مرکزی کشور می شود. در صورت بروز اختلاف نیز ادعاهای طرفین می بایست به مراجع قانونی ارجاع شود.

این فرایند نه تنها هزینه بر و زمانبر بوده، بلکه خطای انسانی نیز در آن محتمل می باشد. اما نیازی به اسکن کردن مدارک و نگهداری فیزیکی فایل ها در شعبات محلی ثبت را ندارد. با پیاده سازی سامانه ثبت اسناد روی زنجیره شبکه، دیگر صاحبان اسناد می توانند به ثبات و قابل اطمینان بودن سیستم اعتماد کنند.

پیاده سازی سیستم مراقبت های بهداشتی روی زنجیره بلاک

با پیاده سازی سیستم مراقبت های بهداشتی روی زنجیره شبکه، همه مراکز درمانی متصل به شبکه می توانند از این زیرساخت به عنوان یک سامانه امن برای نگهداری پرونده های پزشکی استفاده کنند. زمانی که یک پرونده جدید ایجاد و امضا می شود، می توان آن را به زنجیره بلاک ها اضافه نمود. با این کار بیمار نیز مطمئن می شود که دیگر نمی توان تغییری در آن ایجاد نمود. این پرونده ها توسط کلید خصوصی در شبکه کد گذاری می شوند تا فقط افراد مشخص بتوانند به آن ها دسترسی پیدا کنند. بنابراین می توان حیاتی ترین کاربرد زنجیره شبکه را در سامانه های درمانی جستجو کرد.

پیاده سازی سیستم مراقبت های بهداشتی روی زنجیره شبکه

کاربرد زنجیره شبکه در پیاده سازی قراردادهای هوشمند

قرارداد هوشمند یک کد کامپیوتری است که برای تسهیل، تایید و مذاکره یک قرارداد، قابلیت پیاده سازی روی زنجیره شبکه را دارد. قراردادهای هوشمند که یکی از جالب ترین موارد کاربرد زنجیره شبکه هستند، بر اساس شرایط توافق شده طرفین تنظیم می شوند. مادامی که شرایط توافق شده اجرا شود، بندهای قرارداد به صورت خودکار اجرای می شوند. پیاده سازی قراردادهای هوشمند روی این شبکه هزینه های اضافی را حذف کرده و خیال طرفین را از اجرای مفاد قرارداد راحت می کند.

برای مثال فرض کنید شما می خواهید قرارداد اجاره خانه خود را به صورت قرارداد هوشمند ببندید. در این صورت شما موافقت می کنید که کد ورودی درب آپارتمانتان را زمانی دریافت می کنید که هزینه پول پیش را در تاریخ تعیین شده پرداخت نمایید. اما همه این کارها به صورت خودکار توسط قرارداد هوشمند بین شما و صاحب خانه انجام می گردد. در واقع قرارداد کد ورودی درب منزل را تا زمان پرداخت پول پیش نگه می دارد. در صورتی که پول پرداخت شود و کد درب به شما انتقال نیابد قرارداد هوشمند به طور خودکار پول شما را به شما اودت می دهد. این فرایند هزینه های بنگاه معملاتی را حذف کرده و امنیت معامله را نیز افزایش می دهد.

کاربرد زنجیره شبکه در پیاده سازی زنجیره تامین

تامین کنندگان می توانند از این کاربرد زنجیره شبکه برای ثبت مواد و محصولاتی که خریداری کرده اند استفاده کنند. این به شرکت ها این قابلیت را می دهد که بتوانند صحت محصولات خود را با بکارگیری برچسب هایی مانند ارگانیک، محلی و خرید منصفانه تصدیق کنند. به گزارش مجله فوربز، صنایع غذایی در حال حاضر در مرحله گزار پیاده سازی زنجیره تامین روی این ساختار در راستای ایجاد امنیت و نظارت بر مسیر کالا ها از تولید به مصرف هستند.

پیاده سازی زنجیره تامین روی زنجیره شبکه
کاربرد زنجیره شبکه در پیاده سازی رای گیری

پیاده سازی سیستم رای گیری نیز کاربرد زنجیره شبکه  است که باعث جلوگیری از تقلب و نگهداری حق رای دهندگان در انتخابات می باشد. این سیستم در انتخابات نوابر 2018 در ایالت ویرجینیای غربی آزمایش شد که خروجی آن مثبت بوده است. در این سیستم هر رای به عنوان یک بلاک در زنجیره ذخیره می شود و  تقریبا از هر نوع مداخله افراد جلوگیری می کند. به علاوه پروتکل شفافیت داده های وارد شده در سیستم را حفظ می کند و نیاز به نیروی انسانی برای برگزاری و شمارش آراء را از بین می برد.

برای کسب اطلاعات تکمیلی به لینک مراجعه کنید

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *