آپشن تریدینگ چیست؟ به بهانه ی اضافه شدن این قابلیت به بایننس

آپشن تریدینگ چیست؟ به بهانه ی اضافه شدن این قابلیت به بایننس

صرافی بایننس در چند روز گذشته اعلام کرد که امکان معامله ی آپشنال یا همان آپشن تریدینگ رابرای تریدینگ بیت کوین در بازار فیوچرز فعال کرده است. فعلا این امکان دراپلیکیشن موبایل این صرافی اضافه شده و قرار است در آینده به سایت اصلی Binance نیز اضافه شود. التبه باید گفت که بایننس اولین صرافی ای نیست که امکان آپشن تریدینگ را برای رمزارز ها فراهم کرده است بلکه قبل از آن صرافی OKEx این قابلیت را برای تریدینگ بیت کوین در سایت خود اضافه کرده بود. در این مقاله قصد داریم به بررسی این قابلیت بپردازیم و به طور کامل مزایا و معایبش را مورد مطالعه قرار دهیم.

آپشن تریدینگ چیست؟

این نوع از تریدینگ از مشتقات بازار فیوچرز یا معاملات آتی است که به معامله گر این امکان را می دهد تا به خرید و فروش یک سهم با قیمت مشخص و در یک تاریخ از پیش تعیین شده بپردازد. به قیمتی که شما در آن می خواهید به معامله بپردازید، Strike Price گفته می شود و تاریخی که قرار است در آن معامله به انجام برسد را اصطلاحا “تاریخ انقضا” یا Expiry Date می نامند. به این مدل از قرارداد ها و معاملات، قرارداد های مشتق نیز گفته می شود. در حالی که هم اکنون خاستگاه این مدل از معاملات و قرار داد ها را والت استریت می دانند اما معاملاتی شبیه به این نوع معاملات آپشنال از گذشته مرسوم بوده و نمونه های آن در فرهنگ های مختلف دیده می شود. به طور مثال دریونان باستان و برای گمانه زنی مقدار زیتون برداشت شده از یک مرزرعه به این نوع از معاملات روی می آوردند. امروزه تخمین زده می شود که میزان سرمایه ای که در حال شرکت در آپشن تریدینگ در جهان است بیش از 500 تریلیون دلار باشد. اما چرا معاملات آپشنال به این گستردگی در بازار های مالی وجود دارند و فعال شدن این نوع از معاملات برای بیت کوین چه معنی ای در بازار رمزارز ها می تواند داشته باشد؟ وقتی گزینه ی معاملات آپشنال برای بیت کوین فعال می شود فواید زیادی برای اعضای این اکوسیستم خواهد داشت. هولدر های بلند مدت و ماینر ها می توانند از طریق فروش این گزینه ها درآمد کسب کنند و از پوزیشن های شان در برابر کاهش ارزش بیت کوین محافظت کنند. اگر بازار را به عنوان یک کل در نظر بگیریم، آپشن ها به عنوان جزئی از آن برای سلامت این بازار بسیار حائز اهمیت هستند. بر اساس تحقیقاتی در مجله ی Finance ، معاملات آپشنال موجب افزایش حجم معاملات شده و به طور کلی کیفیت بازار را افزایش می دهند. به عبارتی دیگر معاملات آپشنال بیت کوین، برای کل اکوسیستم مفید هستند و این نفع فقط برای افرادی که از آن استفاده می کنند نمی باشد و همه ی معامله گران حاضر در اکوسیستم از مزایای آن بهره مند می شوند.

انواع  آپشن ها در معاملات آپشنال

معاملات آپشنال به طور عمده به دو شکل انجام می شوند. این دو شکل عبارتند از گزینه ی Call و گزینه ی put. گزینه ی Call به خریدار این امکان را می دهد تا به خرید بیت کوین در قیمت معین ( Strike Price ) بپردازد در حالی که گزینه ی Put به خریدار این اجازه را می دهد که در قیمت معین شده به فروش بیت کوین بپردازد. اگر بخواهیم به طور ابتدایی و قابل فهم تر این دو گزینه را توضیح دهیم باید بگوییم زمانی که شما از گزینه ی خرید یا لانگ Call استفاده کنید، زمانی در معامله سود خواهید کرد که قیمت پایانی در زمان انقضا از قیمتی که در آن وارد معامله شده اید (Strike Price ) بیشتر باشد و در گزینه ی خرید یا لانگ put این سود زمانی شکل می گیرد که قیمت پایانی کمتر از قیمتی باشد که در آن وارد معامله شده اید در صورتی که شما بخواهید وارد معامله ی فروش (Short) این دوگزینه بشوید مطمئنا در صورت بالعکس شدن روندی که برای سود خرید آنها توضیح دادیم شما سود خواهید کرد. اما بیاید عمیق تر به بررسی این دو گزینه بپردازیم.

انواع  آپشن ها در معاملات آپشنال

 

یک تریدر که به خرید گزینه ی Call می پردازد معتقد است که قیمت بیت کوین در حال افزایش و بازار گاوی است. البته وی برای سود کردن باید مقدار کارمزدی (premium) که بابت معامله می پردازد را هم در نظر داشته باشد زیرا سود بالقوه ی شما از زمانی محاسبه می شود که قیمت بیت کوین از قیمتی که وارد بازار شده اید (Strike Price ) + میزان کارمزد ، بیشتر شود. برای مثال اگر قیمت ورود شما 100 دلار و میزان کارمزد 10 دلار باشد، زمانی که قیمت به 120 دلار برسد شما 10 دلار سود خواهید کرد نه 20 دلار.  در عکس بالا می توانید خلاصه ی نحوه ی محاسبه ی سود در صورت خرید Long Call را مشاهده کنید.

انواع  آپشن ها در معاملات آپشنال

اما در صورت خرید گزینه ی Put چه اتفاقی می افتد؟ در زمانی که شما این گزینه را خریداری می کنید در واقع معتقدید که بازار خرسی است و البته همانند گزینه ی Call باید مقدار کارمزد (premium) را در نظر بگیرید. هنگامی که قیمت از مقدار قیمت ورود شما – کارمزد کمتر شد، سود بالقوه ی شما شروع می شود. دوباره همان مثال قبل را تکرار می کنیم . در این روش اگر شما در 100 دلار وارد معامله شوید و مقدار کارمزد 10 دلار باشد شما زمانی به سود می رسید که قیمت از 90 دلار کمتر شود و به طور مثال اگر قیمت در 80 دلار بسته شود شما 10 دلار سود خواهید کرد.

نتیجه گیری

این قابلیت مدت هاست که در بازار های جهانی مورد استفاده قرار می گیرد و معامله گران زیادی در سرتاسر جهان از آن استفاده می کنند. هم اکنون با اضافه شدن این امکان در صرافی بایننس مطمئنا این روش از تریدینگ در بازار رمزارز ها همه گیر تر خواهد شد و این فرصت خوبی برای معامله گران بیت کوین است تا بتوانند به کسب سود بیشتری در این بازار بپردازند. البته فهم و درک این مدل از معاملات همانند مارجین تریدینگ و حتی سخت تر از آن است اما با کمی مطالعه و تمرین می توانید در این زمینه به معامله بپردازید.

 

 

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *