اتریوم کلاسیک چیست و تفاوت آن با اتریوم چیست؟

در این مقاله قصد داریم تا به پرسش مهم اتریوم کلاسیک ETC چیست و تفاوت آن با اتریوم چیست؟ پاسخ دهیم. همانطور که می دانیم اتریوم ETH بزرگترین آلت کوین حال حاضر در حوزه رمز ارز ها می باشد. در این مطلب خواهیم گفت که DAO در واقع چیست و چگونه به فورک اتریوم کالاسیک مربوط می شود ، روشهای مختلفی برای ارتقاء بلاک چین (چنگال های سخت و نرم) و مقایسه عملکرد هر دو رمز ارز خواهیم پرداخت. در زمان تقسیم دو جامعه از یکدیگر، کسانی هستند که احساس می کنند می بایست بلاک چین اتریوم را حفظ کنند، و کسانی هم هستند که احساس می کنند یک بلاک چین هرگز نباید متناسب با خواسته های توسعه دهندگان یا سرمایه گذاران تغییر یابد. ما به زودی به همه این موضوعات خواهیم پرداخت.

پلتفرم اتریوم حول استفاده از قراردادهای هوشمند استوار است. برای کسانی که مطمئن نیستند یک قرارداد هوشمند چیست، اساساً توافق نامه های قابل برنامه ریزی بین دو یا چند طرف هستند. این بدان معنی است که پول بدون نیاز به یک واسطه قابل اعتماد می تواند از یک طرف به طرف دیگر حرکت کند. هر دو طرف اعتماد دارند یا تأیید می کنند که کد استفاده شده قانونی است، و کد آن را با توجه به شرایط خاصی که در الگوریتم تعیین شده رعایت می شود، آزاد می کند.

سازمان غیر متمرکز خودگردان DAO چیست؟

سازمان خودمختار غیر متمرکز یا DAO (به طور خلاصه “داو”) یک قرارداد هوشمند بسیار پیچیده بود و یک هدف مهم داشت. ایده این بود که می تواند مبلغی برای تأمین برنامه های غیرمتمرکز ساخته شده در شبکه اتریوم در آینده پرداخت کند. این ایده ساده بود ، اما پیاده سازی آن دشوار می نمود. برای داشتن حق رأی در DAO، باید کوین های مخصوص خریداری کنید. این توکن های DAO با استفاده از اتریوم خریداری می شوند. مالکیت توکن DAO به معنای این بود که شما بخشی از فرایند تصمیم گیری هستید.

سازمان غیر متمرکز خودگردان DAO چیست؟

برای تأیید یک dApp (برنامه توزیع شده)، توسعه دهنده آن برنامه ابتدا به وسیله گروهی از متخصصان و توسعه دهندگان شناخته شده در شبکه اتریوم تایید می شود. سپس برنامه به رأی گذاشته می شود. اگر dApp پیشنهادی حداقل 20٪ آراء مشاركت كنندگان DAO را بدست آورد، سرمایه مورد نظر اختصاص می یابد و می توان كار را برای این پروژه ادامه داد. DAO یک پیشنهاد انقلابی بود که در بین سرمایه گذاران بسیار محبوب بود. به نظر می رسید هرکسی که از اتریوم آگاهی داشت ، می خواست حق رأی را در شبکه بخرد. در ماه اول که DAO توکن ها فروخته شدند ، این پروژه تعداد قابل توجهی کوین اتر را جمع آوری کرد. ارزش تخمینی در زمان معرفی این کوین ها  150 میلیون دلار بود. این تقریباً  15٪ از اترها را تشکیل می داد.

حمله DAO و پیدایش اتریوم کلاسیک

حفره هایی که برخی از بخش های جامعه اتریوم نسبت به آن هشدار داده بودند، در یک روز سرنوشت ساز در اواسط ژوئن سال 2016 مورد سوء استفاده قرار گرفتند. شخصی با موفقیت توانست حدود یک سوم پولی را که در قراردادهای هوشمند DAO نگه داشته شده بود، به سرقت ببرد. برای هکر سرمایه گذار ، می توانست مبلغ پرداختی باشد! آنها تقریباً موفق شدند با اتر که در آن زمان حدود 50 میلیون دلار ارزش داشت، کنار بیایند!

پس از این حمله عده ای تصمیم بر این گرفتند که شاخه جدیدی را ایجاد و پشتیبانی کنند. برای کسانی که همچنان از اتریوم کلاسیک پشتیبانی می کنند، هارد فورک یک راهکار مناسب برای محافظت از سرمایه گذاران ثروتمند بود. رویکرد سنگین و کنترل کننده کسانی که در حمله DAO پول از دست داده بودند به هیچ وجه قابل قبول نبود. همانطور که اشاره کردم، اتریوم کلاسیک به اصطلاح زنجیره اصلی بود. در حالی که اتریوم کلاسیک تا حد زیادی همان رمز ارز مانند اتریوم است، یک تفاوت بزرگ دارد. این که بیشتر توسعه دهندگان اصلی دیگر روی آن کار نمی کنند. بنیانگذاران Vitalik Buterin و Gavin Wood هر دو آن را به نفع زنجیره جدید کنار گذاشتند و این موضوع باعث افزایش تعداد کاربران اتریوم و کاهش آن ها برای اتریوم کلاسیک شد.

 مقایسه بین اتریوم کلاسیک و اتریوم

شبکه اتریوم بسیاری از توسعه دهندگان اصلی را در پشت خود دارد که هنوز به نقشه راه اصلی متعهد هستند. سرعت هش بالاتر از اتریوم کلاسیک دارد. این بدان معناست که تعداد معدنچی بیشتری وجود دارد که معاملات را در شبکه اعتبار می دهند و باید به معنای امنیت بیشتری باشند. اتحاد اتریوم را به همراه دارد. این گروهی از بزرگترین شرکت ها و بانک های کره زمین است که در حال آزمایش شبکه هستند.

 مقایسه بین اتریوم کلاسیک و اتریوم

در مقابل اتریوم کلاسیک همان چیزی است که یک بلاک چین می بایست باشد یعنی کاملا غیر متمرکز. پتانسیل بالقوه بیشتر صعود سرمایه گذاران برای آن وجود دارد. به طور طبیعی، این یک سرمایه گذاری مخاطره آمیز است ولی امروزه افرادی آن را پشتیبانی می کنند مانند بری سیلبرت. با همه این مشکلات اتریوم کلاسیک در میان بیست رمز ارز برتر از دیدگاه کوین مارکت کپ می باشد. قیمت فعلی هر کوین اتریوم کلاسیک 5 دلار است و سرمایه آن در حدود 589 میلیارد دلار است. تعداد کل کوین های اتریوم کلاسیک 210 میلیون می باشد که در حال حاضر  116 میلیون آن ماین شده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

معرفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *