ارز دیجیتال آیوتا (IOTA) چیست؟ آشنایی و آموزش کامل

آیوتا (IOTA) چیست؟ آشنایی و آموزش کامل

در این مقاله قصد داریم بگوییم ارز دیجیتال آیوتا (IOTA) چیست؟ و ویژگی های آن چیست؟ همانطور که می دانیم از زمان پیدایش توسط سازنده بیت کوین تا کنون تقریبا حدود 6،000 ارز دیجیتالی جدید پا به این عرصه گذاشته است. یکی از محبوب ترین این ارزهای دیجیتالی رمز ارز ماشین به ماشین می باشد. پروژه  در اواخر سال 2015 توسط چهار برنامه نویس به نام های سرگئی ایوانچگلو ، دیوید سانتسبو ، سرگویی پوپوف و دوممینیک شاینر ایجاد شد و توسط بنیاد آیوتا در  آلمان اداره می شود. قبل از آغاز رسمی IOTA ، این صندوق از طریق پیشنهاد اولیه کوین (ICO) سرمایه جمع آوری کرد. درمجموع ، این پروژه بیش از 3000 بیت کوین دریافت کرد که در آن زمان 434000 دلار ارزش داشت. از آن زمان ، سرمایه بازار IOTA به ارزش بیش از 14 میلیارد دلار رسیده است! پروژه IOTA همچنین دارای رمز ارز ویژه خود است که به صورت رایج به آن MIOTA گفته می شود که در واقع یعنی مگا آیوتا و اندازه آن یک میلیون برابر آیوتا است.

این ارز دیجیتال مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال یک سیستم پرداخت ایجاد کرد که بتوان معاملات سریعتر ، ارزان تر و مقیاس پذیر تر را ارائه کند و موفق به این کار نیز شد. جدای از این موارد، فلسفه ایجاداین رمز ارز کمک به تراکنش های مالی در حوزه اینترنت اشیا IoT می باشد. فرض کنیم یخچال شما خود میزان مواد غذایی داخل یخچال را بررسی کند و در صورت اتمام مواد غذایی به فروشگاه سفارش دهد و پرداخت صورت را با این ارز دیجیتال انجام دهد. به این فرم از تراکنش می گویند پرداخت دستگاه به دستگاه یا M2M.

ارز دیجیتال آیوتا چیست و چطور کار می کند؟

تا اینجای کار متوجه شدیم که این شبکه (IOTA) چیست؟ در این بخش به این موضوع می پردازیم که ارز دیجیتال آیوتا چطور کار می کند؟ یکی از جالب ترین مفاهیم این رمز ارز این است که مثل بیت کوین و اتریوم از فناوری بلاک چین استفاده نمی کند. در عوض، از فناوری ای به نام Graphic Acyclic Graph استفاده می کند که IOTA آنرا تنجل “Tangle” می نامد. جالب اینجاست که فناوری تنجل از ماینرها استفاده نمی کند استفاده نمی کند.

به طور مثال، در فرایند تراکنش های بیت کوین، هنگامی که معاملات تأیید می شوند، ماینرهایی که قدرت محاسباتی بیشتری دارند، چه دستگاههای ماینر و چه استخراج ابری بیت کوین، بیت کوین بیشتری پاداش می گیرند. در واقع این ماینرها درگیر در معامله نیستند و فقط معاملات سایر افراد را تأیید می کنند. این مکانیسم اجماع خاص Proof-of-Work (PoW) نامیده می شود. مشکل ایجاست که با گذشت زمان، فرایند تأیید معامله ها زمانبرتر و گرانتر می شود و نیاز به افزایش قدرت پردازنده ها و میزان مصرف برق می باشد. این بدان معناست که شبکه بلاک چین تنها قادر است حداکثر 7 معامله در ثانیه را تأیید کند.

اما در این شبکه، این فرایند متفاوت است، زیرا هرکسی که می خواهد از شبکه برای انجام تراکنش مالی استفاده کند باید با تأیید معاملات سایر افراد در شبکه IOTA مشارکت کند. در اینجا مثالی از نحوه عملکرد آن آورده شده است:

فرض کنیم که امین مقادیری MIOTA را به شاهین می فرستد. در طول انتقال، امین همچنین باید معاملات دو نفر دیگر – سارا و تناز را تأیید کند. او این کار را با کمک توان محاسباتی پردازنده خود انجام می دهد. خوبی ارز دیجیتال آیوتا این است که نیازی به پردازنده های قوی نداشته و این پردازنده می تواند پردازنده کامپیوتر، تبلت یا موبایل باشد. دفعه بعد که سارا یا تناز می خواهند به کسی پول ارسال کنند، هر کدام از  آنها نیز باید با تأیید معاملات دو نفر دیگر، انتقال را انجام دهند.

آیوتا چیست و چطور کار می کند؟

ایده اصلی این است که هرچه بیشتر و بیشتر افراد از سیستم IOTA استفاده می کنند، مقیاس پذیری شبکه بیشتر  می شود. این بدان معناست که در واقعیت، هیچ محدودیتی برای تعداد تراکنش هایی که شبکه می تواند در هر ثانیه پردازش کند وجود ندارد. بنابراین شبکه  بی نهایت مقیاس پذیر خواهد بود و کاربردی تر  از بلاکچین عمل می کند.

هزینه های تراکنش ها

تا اینجای کار متوجه شدیم که ارز دیجیتال آیوتا چیست و چطور کار می کند. پرسشی که در این مرحله پیش میاید این است که هزینه های تراکنش چیست؟

مزیت دیگر تنجل این است که چون هیچ استخراج گری در شبکه وجود ندارد، معاملات اساساً رایگان هستند. این امر به این دلیل است که همه با تأیید معاملات دیگر به شبکه کمک می کنند، بدین معنی که تنها هزینه تحمل شده مقدار برق اضافی مورد نیاز برای تایید است که خیلی ناچیز  می باشد. این امر به خودی خود ارز دیجیتال آیوتا را بسیار جذاب کرده و باعث شده که  این شبکه به یک سیستم پرداخت ایده آل تبدیل شود. علاوه بر همه این مزیت ها، از این رمز ارز برای پرداخت های خیلی خرد نیز میتوان استفاده کرد. چیزی که سیستم های پرداخت سنتی قادر به انجام این کار نیستند چون امکان دارد هزینه کارمزد از خود مبلغ تراکنش بیشتر شود.

سرعت انجام تراکنش ها در آیوتا

از آنجا که IOTA هنوز در روزهای ابتدایی خود است، هنوز زمان معاملاتی رسمی برای آن وجود ندارد. همانطور که گفته شد سرعت انجام تراکنش ها در شبکه به دو عامل تعداد مشارکت کنندگان و قدرت پردازنده افراد بستگی دارد.

اولا ، چون ایجاد یک تراکنش نیاز به تایید دو معامله قبلی دارد، یک عمل PoW خیلی سریع انجام می شود. مدت زمان این کار به سرعت کامپیوتر شما بستگی دارد. هر چه سریعتر بتواند معادله PoW را حل کند، سریعتر می تواند معامله را تأیید کند. ثانیا ، هرچه بیشتر و بیشتر افراد از شبکه  استفاده می کنند، شبکه می تواند معاملات بیشتر و بیشتری را پردازش کند. با این حال، از آنجا که ارز دیجیتال آیوتا هنوز یک پروژه جدید است، هنوز افراد زیادی از آن استفاده نمی کنند.

آیا آیوتا ایمن است؟

حال که می دانیم ارز دیجیتال آیوتا چیست و چه کاربردهایی دارد می بایست به این سوال پاسخ دهیم که آیا ارز دیجیتال آیوتا ایمن است؟

این شبکه از پروتکل هماهنگ کننده استفاده می کند که همچنان امنیت آن زیر سوال است. در حقیقت، این شبکه قبلاً  دچار مشکلات فنی شده است و در یک مقطع سیستم IOTA برای روزها غیرقابل استفاده بود. هماهنگ کننده متمرکز نیز برای محافظت از شبکه در برابر حمله 34٪ نصب شده است. این در شرایطی است که شخصی آنقدر قدرت محاسباتی را در شبکه بدست می آورد که قادر به ایجاد تغییراتی در آن شود. بیت کوین نیز در معرض حمله مشابه است. با این حال، در بیت کوین هکرها باید 51٪ از کل قدرت کل شبکه را بدست آورند. اکنون این امر عملاً غیرممکن است زیرا بلاکچین بیت کوین، ماینرهای زیادی دارد.

اما در مورد IOTA ، اگر تعداد هماهنگ کننده ها یا همان فعالان شبکه پایین بیاید، شبکه در معرض خطر زیادی قرار دارد. اگرچه این ارز دیجیتالی قصد دارد کاملاً غیرمتمرکز باشد ولی تا زمانی که بدون هماهنگی متمرکز قادر به عملکرد نباشد، قادر به دستیابی به این هدف نخواهد بود.

نتیجه گیری

در این مقاله عنوان شد که این رمز ارز (IOTA) چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد. ارز دیجیتال آیوتا بر پایه فناوری غیر متمرکز  تنجل می باشد که نظر بسیاری را جلب کرده است. تراکنش ها در این شبکه بدون کارمزد بوده و هر کاربر می بایست دو تراکنش قبلی را تایید کند تا تراکنش انجام شود. فلسفه وجودی آن برای بکارگیری در فناوری اینترنت اشیا و تسهیل پرداخت های دستگاه به دستگاه بدون دخالت انسانی می باشد. این ارز دیجیتالی همچنان در اوایل راه خود قرار دارد و پروتکل هماهنگ کننده متمرکز که وظیفه امنیت شبکه را به عهده دارد همچنان نیاز به تقویت و به روز رسانی دارد. در کل آینده آن بسیار روشن است و افراد زیادی روزانه به این شبکه جذاب می پیوندند.

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

معرفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *