بیتمکس ، معرفی و هرآنچه که نیاز است راجع به آن بدانید

بیتمکس ، معرفی صرافی و هرآنچه که نیاز است راجع به آن بدانید

صرافی بیتمکس یکی از بزرگترین صرافی های آنلاین در زمینه ی ارز های دیجیتال می باشد که در سال های اخیر طرفداران بسیاری بدست آورده است. این صرافی عموما به خاطر داشتن امکان مارجین تریدینگ یا تریدینگ با اهرم ( leverage ) های مختلف شناخته می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. مارجین تریدینگ به معنای آن است که صرافی بیتمکس به نسبت سرمایه تان به شما وامی می دهد تا بتوانید به وسیله ی آن معامله کنید. این باعث می شود که سود شما بسیار بیشتر از تریدینگ در حالت عادی شود. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورت ضرر کردن هم ضرر بیشتری متحمل خواهید شد. یکی از تفاوت های عمده ی این صرافی با سایر صرافی ها مانند بایننس این مسئله است که این صرافی از رمزارز های محدودی پشتیبانی می کند و امکان مارجین تریدینگ برای همه ی ارز ها برای شما در آن فراهم نیست. از ارز های دیجیتال مورد پشتیبانی این صرافی می توان به رمزارز های بیت کوین ، کاردانو ، بیت کوین کش ، ایاس ، اتریوم ، لایت کوین ، ترون و ریپل اشاره کرد. البته لیست این رمزارز ها به طور مداوم دچار تغییر می شوند و کوین های مختلفی به آن اضافه و یا کم می شوند. کار با این صرافی کمی مشکل و پیچیده است و توصیه می کنیم اگر همچنان در اول راه قرار دارید، به سراغ تریدینگ بیت کوین و سایر رمزارز ها در صرافی های راحت تری مانند بایننس بروید.

مارجین تریدینگ در صرافی بیتمکس چیست؟

در صرافی بیتمکس و به طور کلی در همه ی صرافی ها و بازار های مالی ای که از مارجین تریدینگ پشتیبانی می کنند اساس کار بر پیش بینی روند کوتاه مدت و لحظه ای ارز دیجیتال مورد نظر و نوسان گیری از این تغییرات قیمتی است. در این روش شما با توجه به اهرمی که برای معامله انتخاب می کنید می توانید حد سود و یا ضررتان را تعیین کنید. اهرم های موجود در صرافی بیت مکس عبارتند از اهرم های 10x ، 50x و 100x . برای مثال در صورتی که شما از اهرم 100x استفاده کنید، صرافی به شما 100 برابر مقدار پوزیشنتان وام می دهد تا بتوانید با استفاده از آن به سود بیشتری نسبت به تریدینگ عادی دست پیدا کنید.

مارجین تریدینگ در صرافی بیتمکس چیست؟

 

حال اگر قیمت رمزارزی که در حال تریدینگ آن هستید به اندازه ی 1 درصد رشد کند، شما 100 درصد مقدار پوزیشنتان سود خواهید کرد و از طرف دیگر اگر 1 درصد سقوط کند، شما 100 درصد حجم پوزیشنتان متحمل ضرر خواهید شد. بنابراین همانطور که مارجین تریدینگ سود های بسیاری را می تواند برای شما به ارمغان بیاورد، می تواند ضرر های هنگفتی هم به شما وارد کند. به همین علت نیاز است که برای انجام این کار فردی با تجربه در زمینه ی تریدینگ باشید و با قوانین بازار و همچنین انواع تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال آشنا باشید. ریسک دیگری که در این روش تریدینگ وجود دارد این موضوع است که در صورت ضرر، ممکن است میزان ضرر شما به حدی بالا برود که کل سرمایه تان در صرافی صفر شود. به این اتفاق در اصطلاح، لیکوئید شدن سرمایه گفته می شود. همچین حادثه ای در تریدینگ به صورت عادی رخ نمی دهد اما یکی از ریسک های مارجین تریدینگ چه در صرافی بیتمکس و چه در سایر بازار هایی است که از این قابلیت پشتیبانی می کنند.

نحوه ی کار با صرافی

برای شروع کار با این صرافی ابتدا نیاز دارید تا به افتتاح حساب در سایت bitmex بپردازید. از آنجایی که کشور ایران در لیست کشور های مجاز برای کار با این صرافی نیست، شما نیازمند آن هستید که با استفاده از تغییر آی پی در این سایت ثبت نام و لاگین کنید. توجه داشته باشید که بهتر است از آی پی ثابت برای این کار استفاده شود. در صورت لاگین شدن با آی پی ایران اما نیازی نیست که بترسید. هنگامی که صرافی تشخیص بدهد شما از کشور ایران وارد شده اید، پیغامی به شما می دهد و اعلام می کند که تا یک هفته فرصت دارید تا موجودی حسابتان را خالی کنید و به هیچ وجه به صورت آنی سرمایه ی شما را بلوکه نمی کند. پس از ثبت نام و ورود به سایت و همچنین ریختن بیت کوین در ولت تان می توانید به تریدینگ در این صرافی بپردازید.

برای تریدینگ در صرافی بیتمکس باید چند مرحله را طی کنید.

مرحله ی اول :

مانند عکس زیر، ابتدا نیاز است تا از منوی بالای سایت رمزارز مورد نظرتان برای تریدینگ را نتخاب کنید.

نحوه ی کار با صرافی بیتمکس

 

مرحله ی دوم :

در این مرحله شما نیاز  دارید تا اهرم یا لوریج مورد نظر برای تریدینگ تان را انتخاب کنید.  در منوی سمت چپ سایت قسمتی برای این کار  مانند عکس زیر تعبیه شده است. برای تعیین اهرم مورد نظرتان می توانید نشانگر  آبی را روی یکی از نقاط Cross ، 1x ، 2x یا … قرار دهید.

نحوه ی کار با صرافی

 

مرحله ی سوم:

پس از انتخاب لوریج مورد نظرتان، در آخر می توانید اقدام به خرید یا فروش در بیتمکس کنید. در قسمت بالا سمت چپ سایت پنجره ای به اسم Place Order وجود دارد که در آن دو باکس با نام های Quantity و Limit Price دیده می شود. شما در باکس Limit Price باید قیمتی که می خواهید در  آن پوزیشن تان را باز کنید وارد کنید و در قسمت Quantity نیز حجم پوزیشنان را به دلار وارد می کنید. در این قسمت باید به این نکته توجه داشته باشید که عددی که در این قسمت وارد می کنید در واقع ارزش پوزیشن تان با احتساب لوریج انتخابی شما در مرحله ی قبل است. به طور مثال اگر شما قصد دارید تا با لوریج 100x به اندازه ی 10 دلار از موجودیتان پوزیشن باز کنید، در این قسمت باید عدد 1000 یعنی 100 ضربدر 10 را وارد کنید. بعد از وارد کردن مقادیر موردنظرتان در باکس های موجود می توانید دکمه ی سبز  BUY/LONG را برای خرید و دکمه ی SELL/SHORT را برای فروش بزنید.

نحوه ی کار با صرافی

مرحله ی آخر

پس از  انتخاب بای یا سل در مرحله ی قبل، یک پنجره مطابق شکل زیر برای شما باز می شود که شما برای باز کردن پوزیشن تان باید آن را تایید کنید. اطلاعات مختلفی در این پنجره موجود است که اکثر آن ها در مراحل قبل مشاهده شده بود. فقط یک نکته ی جدید به شما نشان می دهد و  آن Estimated Liquidation Price است. عددی که رو به روی این عبارت نوشته شده در واقع قیمتی است که در صورت رسیدن به آن، ضرر شما از حد خارج شده و دارایی تان در بیتمکس لیکوئید می شود.

نحوه ی کار با صرافی

نتیجه گیری

با توجه به این که صرافی بیتمکس و به طور کلی مارجین تریدینگ راه بسیار خوب و آسانی برای رسیدن به سود های بزرگ هستند، همیشه باید به این نکته توجه داشت که به هر میزان که احتمال سود افزایش پیدا کند، ریسک هم افزایش پیدا می کند. بنابراین توصیه ی من به شما این است که اگر هنوز آن قدر در این زمینه حرفه ای نشده اید فعلا وارد مارجین تریدینگ نشوید. البته مسلم است که افراد حرفه ای در بازار کریپتوکارنسی از همچین قابلیت هایی برای دریافت سود کلان استفاده می کنند و اغلب هم در این راه موفق اند.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *