تتر چیست و چه کاربردی دارد؟ چطور ارز با ثبات تتر خریداری کنیم ؟

تتر چیست و چه کاربردی دارد؟

در دوره های آموزشی همیار ماینر بسیاری از عزیزان در مورد ارز دیجیتالی تِتِر سوال می کردند. تتر Tether یکی از محبوب ترین استیبل کوین های Stable Coin موجود در بازار رمز ارزها می باشد. در این مقاله، توضیح می دهیم که تتر چیست و چه کاربردی دارد؟ ولی پیش از این که این ارز دیجیتالی را معرفی کنیم، به توصیف استیبل کوین ها می پردازیم. Tether در حقیقت یک استیبل کوین است که به ارزهای مختلف فیات وصل می شود. USDT ارزشی معادل یک دلار آمریکا دارد و توسط شرکت معروف به Tether صادر می شود. این به معامله گران اجازه می دهد بدون نیاز به تنظیم عادی ارز فیات، مبلغ معادل دلار را بین صرافی ها منتقل کنند.

تتر چیست؟

برای آن که بهتر بدانیم تتر چیست و چه کاربردی دارد، ابتدا بررسی می کنیم که استیبل کوین چیست؟ Stablecoin یک ارز دیجیتال است که به یک ارز جهانی رایج مانند دلار، یورو، ین و غیره متصل می شود و ارزش خود را معادل آن ها حفظ می کند. این کوین ها توسط شرکت های متمرکز که ارتباط بین کوین و ارز فیات را حفظ می کنند صادر می شوند و با بکارگیری الگوریتم های خاص، بسته به میزان تقاضا، عرضه stablecoin را تنظیم می کنند. این ارزهای دیجیتالی به صرافی ها اجازه می دهند تا تراکنش های خود را بدون نیاز به تبدیل جفت ارزها فیات ایجاد کنند. به عنوان مثال، یک جفت معاملات BTC / USDT می تواند بدون وجود محدودیت های بازارهای مالی معامله BTC / USD را شبیه سازی کند. در ادامه برای اینکه بهفمیم تتر چیست کاربردهای تتر را توضیح می دهیم.

کاربرد تتر چیست؟

حال که متوجه شدیم تتر چیست این پرسش مطرح می شود که کاربرد تتر چیست؟ همانطور که گفته شد تتر (₮) یک stablecoin است که به ارزهای فیات وصل شده است و محبوب ترین آنها USDT است. ₮ دقیقا برابر با 1 دلار  در نظر گرفته شده است، نه یک سنت بیشتر یا کمتر، که اساساً یک دلار رمزنگاری شده است.  یکی دیگر از ارزهایی که Tether از آن استفاده می کند، یوروEUR₮  است. براساس گزارش ها، تتر به زودی از ین ژاپن، به شکل JPY₮ استفاده می کند. شایان ذکر است که کاربران Tether در برابر نوسانات شدید رمز ارزها محافظت می شوند، اما آنها هنوز در معرض نوسانات قیمت ارزهای فیات می باشند. به عنوان مثال، اگر یک اتفاق مهم رخ داد که ارزش دلار آمریکا را یک شبه کاهش می داد، چه شما تتر داشته باشید چه دلار، به همان اندازه ارزش دارایی شما کاهش می یابد.

تتر را چه کسی مدیریت می کند؟

برای تکمیل پاسخ سوال تتر چیست و چه کاربردی دارد، این را بررسی می کنیم که تتر را چه کسی مدیریت می کند. تتر توسط بعضی از همان افراد پشت بیت فینکس مدیریت می گردد. هرچند این خبر برای هر کسی که کمی دقت می کرد اصلا تعجب آور نبود. حساب های جدید Tether بیشتر به Bitfinex منتقل می شوند. در آوریل 2017 ، هنگامی که بانک مرکزی آمریکا و بانک ولز فارگو به عنوان شرکای بانکی کنار کشیدند،  Bitfinex و Tether مجبور به توقف عملیات فیات خود شدند. در نتیجه، Bitfinex اکنون از مشتریان آمریکایی امتناع می ورزد و دیگر با دلار آمریکا کار نمی کند. در عوض، منحصراً از USDT استفاده می کند.

تتر چگونه کار می کند؟

حال که متوجه شدیم تتر چیست، بررسی می کنیم که تتر چگونه کار می کند؟ از نظر فنی، Tether مبتنی بر پلتفرم Omni است.  این پلت فرم برای ارزهای دیجیتالی مختلف که به بلاک چین بیت کوین متصل شده اند استفاده می شود. به دنبال آن تتر بیت کوین و اتریوم نیز راه اندازی شده است.  Tether مانند یک وثیقه دارایی عمل می کند، به این معنی که به ازای هر یک USDT ، یک دلار آمریکا سپرده گزاری می شود. در حال حاضر ، USDT فقط از طریق تعداد کمی از صرافی ها یا از طریق خود شرکت Tether مستقیم قابل تبدیل به USD است. به طور خلاصه ، برای آنکه ارزش 1 USDT معادل 1 دلار باشد، صرافی ها می بایست پس انداز دلاری کافی برای بازپرداخت هر USDT را داشته باشند.

مزایای تتر

اکثر افراد علاقه مند به سود بردن از نوسانات ارزهای رمزپایه هستند، که این ممکن است هدف از رمزنگاری را که برای حفظ قیمت ثابت می باشد، زیر سوال ببرد. مالکیت Tether بیشتر شبیه سپرده در حساب بانکی می باشد که سود آن 0٪ می باشد. بنابراین واقعیت این است که Tether برای معامله گران و سرمایه گذاران به عنوان جایگزینی برای ارزهای فیات بسیار مفید است، که سه مزیت اصلی را ایجاد می کند.

زمان معامله: سپرده های دلار و برداشت از آن به و از صرافی ها اغلب یک فرایند وقت گیر است و به طور متوسط​​، 1 تا 4 روز کاری طول می کشد. اگر معامله پس از ساعات کاری بانکها، در آخر هفته یا در تعطیلات رخ دهد، این مدت زمان بیشتر نیز می شود. در مقابل، زمان معامله Tether در عرض چند دقیقه به پایان می رسد و محدود به ساعات کاری نمی باشد.

هزینه های معامله: انتقال SWIFT (انجمن ارتباطات مالی بین بانکی در سراسر جهان) بسیار گران است. هزینه آنها به بالای 20 دلار و به طور متوسط ​​حدود 30 دلار است. علاوه بر این، اگر شما از یک ارز فیاتی استفاده کنید که صرافی پشتیبانی نمی کند، هزینه اضافی برای تبدیل ارز و درصد اضافی در انتقال نیز به شما تحمیل می گردد. در صورتی که هزینه نقل و انتقال بین کیف پول های تتر  صفر می باشد.

ثبات قیمت: رمزارزها به دلیل بی ثباتی قیمت هایشان بدنام هستند، و معامله یک ارز بی ثبات خطرناک است. به همین دلیل است که وجود یک استیبل کوین بسیار مفید است.

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *