تفاوت بیت کوین با بلاک چین

تفاوت بیت کوین با بلاک چین

حتی اگر با فضای رمزارز های دیجیتال آشنایی نباشید؛ کلمات بیت‌کوین و بلاک‌چین حتما به گوشتان خورده است. شاید بیشتر مردم اینطور فکر کنند که بیت‌کوین و بلاک‌چین یکی هستند اما این مطلب اصلا درست نیست و ما در این مقاله به تفاوت ها و تعاریف آن‌ها میپردازیم.

تفاوت بیت کوین با بلاک چین این است که پروتوکل بیت کوین روی بلاکچین سوار شده است. خالق بیت کوین ساتوشی ناکاماتو در یک مقاله تحقیقاتی ارز دیجیتالی را معرفی کرده و آن را یک ارز دیجیتالی جدید معرفی می کند که کاملا نقطه به نقطه بوده و  به هیچ شخص ثالث مورد اعتمادی نیاز ندارد. هدف بلاکچین این است که اجازه می دهد اطلاعات دیجیتالی نگهداری و توزیع شود ولی نتوان آن را ویرایش نمود. حال در اینجا نگاهی می اندازیم به اولین نرم افزار فناوری زنجیره شبکه یعنی بیت کوین و تلاش می کنیم تا تفاوت بیت کوین با بلاک چین را توصیف کنیم. فناوری بلاکچین اولین بار در سال 1991 توسط دو محقق به نام ها استوارت هابر و دبلیو اسکات استورنتا، که قصد داشتند سیستمی برای آنکه توالی زمانی پوشه ها غیر قابل دستکاری باشد را اجرا کنند. اما در حدود دو دهه بعد با ارائه بیت کوین در ژانویه سال 2009 کاربرد زنجیره شبکه در دنیای واقعی نمایان گشت.

انتقال بیت کوین در بلاک چین

تنها در صورتی می توان تفاوت بیت کوین با بلاک چین را فهمید که به درک درستی از انتقال بیت کوین در زنجیره شبکه برسیم، فرض می کنیم افراد مختلف در نقاط مختلف دنیا هستند که بیت کوین دارند. بر اساس مطالعه ای در سال 2017 توسطه مرکز مطالعات بازارهای جایگزین مالی دانشگاه کمبریج این عدد حدود 5.9 میلیون نفر می باشد. حال فرض کنید یک نفر از میان این 5.9 میلیون نفر بخواهد برای خرید اقلامی بیت کوین بپردازد. ایجا جایی است که زنجیره شبکه وارد می شود. در مورد پول کاغذی باید گفت که تولید پول کاغذی توسط یک ناظر مرکزی یعنی بانک ویا دولت کنترل و تایید می گردد. اما بیت کوین توسط همه کنترل می گردد و تراکنش های بیت کوین توسط شبکه ای از کامپیوترها تصدیق می شود.

زمانی که فرد از بیت کوین برای خرید خود به فرد دیگر پرداخت می کند، کامپیوترهای متصل به شبکه بیت کوین برای تایید تراکنش به رقابت می پردازند. برای انجام این کار، کاربران برنامه مخصوص استخراج را روی کامپیوترهای خود نصب کرده و شروع به حل معادلات پیچیده ریاضی به نام هش می کنند. وقتی که یک کامپیوتر معادله را با هشینگ یک بلاک حل می کند، کار الگوریتمی آن در عین حال تراکنش های بلاک را تصدیق می کند. تراکنش  تکمیل شده در بلاکچین به صورت عمومی و غیر قابل تغییر روی بلاک ثبت و نگه داری می شود. در مورد بیت کوین و اکثر ارزهای دیجیتال، کامپیوترهایی که بلاک ها ممیزی می کنند در مقابل انرژی ای که صرف کرده اند جایزه دریافت می کنند. این فرایند تفاوت بیت کوین با بلاک چین می باشد.

کارکرد بیت کوین و بلاک چین

کیف پول در تفاوت بیت کوین و بلاک چین

تفاوت بیت کوین با بلاک چین اینطور نمود پیدا می کند که اگرچه که تراکنش ها به طور عمومی روی بلاکچین ثبت می شوند، اما اطلاعات کاربر اینطور نیست. برای آن که تراکنش ها روی شبکه بیت کوین انجام شود، کاربران می بایست برنامه ای تحت عنوان کیف پول بیت کوین را اجرا کنند. هر کیف پول دارای دو کلید منحصر به فرد رمزگذاری شده است که یکی عمومی و دیگری خصوصی می باشد. کلید عمومی جایی است که تراکنش ها نگه داری و خارج می شوند. این در واقع همان کلیدی است که در دفتر ثبت عمومی زنجیره شبکه نیز به عنوان امضای دیجیتالی کاربر قابل رویت می باشد.

اگر کاربری در کلید عمومی خودش بیت کوین دریافت کند، تا زمانی که کلید خصوصی خود را نداشته باشد نمی تواند آن را برداشت کند. در واقع کلید عمومی یک حالت به اختصار درآمده کلید خصوصی می باشد که توسط الگوریتم های پیچیده ریاضی ایجاد شده است. اما به دلیل پیچیدگی زیادی که این معادله دارد، تقریبا غیر ممکن است که بتوان فرایند را معکوس کرده و کلید خصوصی را از روی کلید عمومی تولید کرد. به همین دلیل، فناوری بلاکچین محرمانه می باشد.

به بیان خیلی ساده تفاوت بیت کوین با بلاک چین را می توان کلید عمومی را به لاکرهای داخل یک مدرسه و کلید عمومی را به قفل ها تشبیه نمود. در این صورت هر کس می تواند در صندوقچه شما نامه یا متون دیگر را بیاندازد. اما تنها کسی که می تواند محتویات صندوقچه را ببیند، کسی است که کلید را دارد. به علاوه از آنجا که مجموعه لاکرها در دفتر مدیر مدرسه نگهداری می شوند، هیچ پایگاه داده مرکزی ای وجود ندارد که کلیدهای خصوصی شبکه بلاکچین را داشته باشد. اگر کاربری کلید خصوصی خود را گم کند در واقع دسترسی به کیف پول بیت کوین خود را از دست داده است. این اتفاق در دسامبر سال 2017 برای شخصی افتاد که در صدر اخبار ملی منتشر شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به منبع مراجعه فرمایید.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *