شبکه لایتنینگ بیت کوین متمرکز تر می شود

شبکه لایتنینگ

بر اساس تحقیقی که در فوریه سال جاری توسط سایت arXiv صورت گرفته است، این سایت مدعی شده که  با افزایش هاب های موجود در شبکه لایتنینگ، این شبکه بسیار متمرکز تر از قبل گردیده است.  این سایت دارای یک تیم تحقیقاتی ئر کشورهای سویس، فرانسه، کانادا و ایتالیا است. جیان هونگ لین و کوین پریمیسریو این تحقیقات را اداره می کنند. در همین حین نیز،شرکت بلاک استریم نیز به آنها کمک می کند و سرپرست این تحقیقات نیز کریستین دکر می باشد.

مدل پیرامونی هسته

این تیم، اطلاعات شبکه لایتنینگ را به مدت 18 ماه از تاریخ 18 ژانویه 2018 تا 13 جولای 2019 جمع آوری و انالیز کردند. سپس محققان اطلاعات جمع آوری شده را بر اساس میزان توزیع نود ها و نقدینگی موجود بررسی کردند. آنها در این تحقیقات ضریب جینی در هر دو قسمت از نودها و توزیع ثروت نمایش داده شده و کشف کردند که در این شبکه، مقداری پیدا شده که نشان دهنده آن است که افزایش نودها در شبکه باعث شده که این شبکه متمرکزتر شود. توزیع بیت کوین در طول این نودها در شبکه،به صورت زیادی ناهموار بوده است. ضریب جینی این این تحقیق نشان می دهد به طور میانگین 0.88 بیت کوین در 10% نودهای نگهدارنده 80 % بیت کوین دنیا، نگهداری شده است.

تحقیقات جهانی نیز برای توضیح دادن این تحقیق وجود داردهنگامی که کحققان مدل UBCM (Undirected Binary Configuration Model)  بهترین مدل تشخصی دادند، شبکه پیدا شده بسیار متمرکز تر از آن چیزی بود که انتظارش را داشتند. محققان نتیجه گرفتند که شبکه لایتنینگ به صورت فزاینده ایی متمرکز شده و بسیار پیچیده تر از ساختمان هسته پیرامونی خود است.

شبکه لاتنینگ

سیستم UBCM دلالت برا این دارد که این تمرکز، در نتیجه حضور این هاب ها در شبکه است.در حقیقت این شبکه ها بسیار به هاب های متمرکز شده متکی ان که این وضعیت می تواند آنها به هدفی برای حملات هکر تبدیل کند. در این تحقیقات همچنین مشخص شده است که متمرکز شدن بیش اندازه باعث به وجود آمدن مشکلاتی مانند بسته شده شدن عدم همکاری می شود.

شبکه لاتنینگ بیت کوین

روند پیشرفت شبکه لایتنینگ

این شبکه در حال حاضر میزبان بیش از 11,500 نود در شبکه است که به طور میانگین ظرفیت هر نود 1,300  دلار و ظرفیت هر کانال آن به زیر 240دلار می رسد. نودهای این شبکه در سپتامبر 2019 به 10,000 نود رسیده است. این شبکه همچنین در بعضی از مواقع مشکلاتی را به وجود آورده است. گزارشاتی در رابطه با از دست دادن پول به صورت موقتی از حساب کاربران دریافت شده است.همچنین در سپتامبر یک آسیب پذیری در این شبکه کشف گردید که البته مشخص شد چیز خاصی از این دنیای وحشی به سرقت نرفته است. در دسامبر نیز، بیت فینکس (Bitfinex) شبکه لایتنینگ را برای بیترفیل (Bitrefill) معرفی کرد.

اخبار داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *