قیمت بیت کوین چگونه تغییر می کند و عوامل تعیین کننده ی آن چیست

قیمت بیت کوین چگونه تغییر می کند و عوامل تعیین کننده ی آن چیست

امروز، یازده سال پس از عرضه و تولید بیت کوین، این رمزارز از اهمیت بسیار زیادی نزد سرمایه گذاران برخوردار شده است و این امر باعث شده تا قیمت بیت کوین به عنوان یکی از مهم ترین دغدغه های افراد سرمایه گذار در این رمزارز تبدیل شود و همیشه پیگیر نوسانات و تغییرات قیمتی بیت کوین باشند تا بتوانند از حداکثر سود ممکن بهره مند شوند. اما عوامل تاثیر گذار بر قیمت بیت کوین چه هستند و چرا قیمت بیت کوین مداوم در نوسان است؟ عوامل و دلایل بسیاری برای این مسئله وجود دارد که برخی از آن ها شناخته شده و برخی از آن ها همچنان ناشناس باقی مانده اند اما ما در این مقاله به بیان عمده ترین و مهم ترین علل این تغییرات قیمتی می پردازیم.

عوامل تعیین کننده ی قیمت بیت کوین

بیت کوین هم همانند سایر سهام های موجود در بازار بورس جهانی، دارای نوساناتی در ارزش و قیمت خودش است. این رمزارز بیشتر به عنوان یک دارایی شناخته می شود تا یک ارز و قیمت آن هم مانند بقیه ی سهام ها ارتباط مستقیمی با میزان عرضه و تقاضای آن در بازار دارد. هرچند این مسئله تنها علت موجود و مسبب تغییرات قیمتی بیت کوین نیست اما نقش مهمی را در این تغییرات ایفا می کند. به طور کلی برای همه ی دارایی ها در بازار های مالی، کاهش تقاضا و یا افزایش عرضه باعث کم شدن قیمت سهم می شود.

بیت کوین هم از این قاعده مستثنی نیست. به طور مثال اتفاق افتادن رویداد هاوینگ، یعنی نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین برای ماینر ها در سال 2018 که منجر به به صرفه نبودن ادامه ی استخراج بیت کوین برای برخی مزارع و تعطیلی آن ها شده بود، باعث شد که ما دچار کاهش عرضه ی بیت کوین در بازار رمزارز ها شویم و این کاهش عرضه به فاصله ی کمی از خود، افزایش قیمت بی سابقه ی بیت کوین را به همراه داشت. سایت کوین تلگراف معتقد است هاوینگ سال 2020 نیز منجر به چنین اتفاقی برای بیت کوین خواهد شد. البته گاهی این افزایش و کاهش در عرضه ها به صورت کنترل شده و هدایت شده از سوی ابر سرمایه گذاران بازار بیت کوین که به نهنگ ها معروف هستند و در جهت کسب سود و یا کنترل بازار اتفاق می افتد.

میزان استفاده از بیت کوین

عامل دیگری که در تغییرات قیمت بیت کوین اثرگذار است، میزان استفاده از آن در مراودات تجاری و یا مقبولیت آن بین تجار برای استفاده از آن به عنوان یک ارز مبادلاتی می باشد. به هر میزان که شرکت ها و تاجران بزرگ جهان به استفاده از بیت کوین روی بیاورند قیمت آن بیشتر می شود و ارزش آن بالاتر می رود. به این موضوع پایداری شبکه ی بیت کوین نیز گفته می شود.

میزان استفاده از بیت کوین

 

به طور مثال الان بسیاری از شرکت های الکترونیکی جهان، از بیت کوین برای فروش محصولاتشان استفاده می کنند. این موضوع باعث می شود گستردگی استفاده از بیت کوین بیشتر شده و در پی آن قیمت بیت کوین نیز بالاتر برود. البته عکس این مورد نیز صادق است؛ به طور مثال اگر زمانی شرکت بزرگی مانند IBM درگاه پرداخت بیت کوین برای خرید محصولاتش را حذف کند، مطمئنا این اتفاق افت قیمتی ای را برای بیت کوین رقم خواهد زد.

اخبار منتشر شده پیرامون بیت کوین

یک عامل دیگر که معمولا تغییرات کوتاه مدت ولی اغلب شدید و غیر منتظره را در قیمت بیت کوین ایجاد می کند، انتشار اخبار مثبت و منفی پیرامون این رمزارز در رسانه ها، روزنامه ها، شبکه های اجتماعی به خصوص twitter  است. این اخبار که بیشتر مبنای تحلیل های فاندامنتال بازار های جهانی علی الخصوص بازار بیت کوین هستند بسته به اعتبار منتشر کننده ی آن و شرایط دیگر موجود در بازار بیت کوین می توانند بر قیمت بیت کوین تاثیر گذار باشند. برخی از این اخبار که تاثیر منفی هم بر روی قیمت بیت کوین گذاشته بودند در ادامه مشخص شد که دروغ بودند اما تاثیری هر چند کوتاه مدت بر بازار بیت کوین گذاشتند. به طور مثال می توان به اخباری پیرامون هک شدن برخی صرافی های بزرگ، دزدیده شدن مقدار زیادی بیت کوین و… اشاره کرد.

دولت های جهان، مهم ترین عامل بازدارنده ی رشد قیمت بیت کوین

عامل دیگری که می تواند قیمت بیت کوین را دچار تغییر و تحول زیادی بکند، تغییر قوانین مربوط به استفاده و داد و ستد این رمزارز در کشورها یا تغییر رویکرد آن ها نسبت به این موضوع است. دولت های جهان علی الخصوص امریکا همچنان بیت کوین را به رسمیت نمی شناسند و اجازه ی رسمی ای برای داد و ستد آن از طریق صرافی های آنلاین موجود درجهان نمی دهند. بهانه ی آن ها برای برخورد هایی این چنینی با بیت کوین، غیرقابل ردیابی بودن مبدا و مقصد انتقال پول و امکان استفاده از آن برای انجام کار های غیر قانونی مانند فروش مواد مخدر، دور زدن قوانین تحریمی و … از این طریق می باشد.

البته افرادی دیگر مدعی هستند که مخالفت دولت امریکا با گسترش استفاده از بیت کوین و سعی آن برای جلوگیری ازاین کار، ترس دولت از از بین رفتن انحصار ارز های سنتی به خصوص دلار در معاملاتی است که در بازار های جهانی در آینده صورت خواهد گرفت. این از بین رفتن انحصار می تواند ضرر سنگینی برای اقتصاد دولتی مانند دولت آمریکا در پی داشته باشد. از طرفی راحتی بسیار بیشتر انتقال بیت کوین تحت شبکه ی بلاکچین نسبت به دردسر های انتقال فیات باعث می شود که بیت کوین برتری بسیاری در مقابل ارز های سنتی در این زمینه داشته باشد و در صورت قانونی شدن آن عملا راه سختی را برای کنار زدن فیات ها پیش رو نخواهد داشت. در هر صورت مواضع دولت ها در برابر بیت کوین یکی از مهم ترین عوامل موثر در تغییر قیمت بیت کوین می باشد به صورتی که هرگونه تسهیل در روند بازار بیت کوین از جانب دولت ها می تواند افزایش قیمت بسیار زیادی را برای بیت کوین در پی داشته باشد.

نتیجه گیری

همانطور که بیان شد، عوامل زیادی دست به دست هم می دهند تا ارزش بیت کوین دچار تغییرات و نوسانات مختلف شود. مهم ترین این عوامل که به آن ها اشاره شد تغییرات عرضه و تقاضا در بازار بیت کوین است که این تغییرات، ریشه ی تغییر قیمت ها در تمامی بازار های مالی می باشد. نکته ی دیگر اما صرفا مختص به بیت کوین است و آن مخالفت و جلوگیری دولت ها از به رسمیت شناختن این رمزارز است. باید منتظر ماند و دید که در نهایت سیاست مواجهه ی آن ها با بیت کوین چه تغییری می کند و آیا می تواند باعث تغییر اساسی در قیمت آن بشود یا خیر.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *