معرفی تزوس tezos

ارز دیجیتال تزوس Tezos با معرفی اولین بلاک چین توسعه خودکار می باشد که یک بستر قرارداد هوشمند شبیه اتریوم است. در حالی که ارزهای دیجیتالی استاتیک مانند بیت کوین به اسلحه های قدیمی خود چسبیده اند، تزوس آینده رمز ارزها را یک مسیر قابل پیشرفت برای موفقیت می داند. فناوری بلاک چین این رمز ارز با چنان سرعتی پیش می رود که به نظر می رسد همراهی با آن با آخرین پیشرفت های امروز کمی دشوار به نظر می رسد. چرا خود را با جدیدترین فناوری زنجیره شبکه ارتقا ندهیم؟ با آشکار ساختن نوآوری های جدید، پیش بینی می شود که این ارز دیجیتالی همچنان پیشرو باقی بماند.

پیدایش تزوس Tezos

پیدایش رمزارز تزوس از چشم انداز آرتور بریتمن فرانسوی است. او تجربه کار قابل توجهی برای شرکتهای بزرگ مانند مورگان استنلی و گلدمن ساکس دارد. او به همراه همسرش كاتلین، هم اكنون پروژه رمز ارز تزوس را از دفتر سان فرانسیسكو مدیریت می كنند. در سال 2014 آرتور دو مقاله در مورد دید خود در مورد رمزنگاری تغییر یافته خود منتشر کرد که هم اکنون تبدیل به کاغذ سفید این رمز ارز شده است. در سال بعد، وی در ایالات متحده شرکتی بنام Dynamic Ledger Solutions (DLS)  تأسیس نمود.

براساسCoinMarketCap ، تقریباً 800 میلیون XTZ  در استخر ارزی وجود دارد. اندازه بازار این ارز دیجیتال 782 میلیون دلار بوده و در حال حاضر در قیمت 1.18 دلار معامله می شود. شما می توانید XTZ را از طریق Gate.io و HitBTC خریداری و ذخیره کنید.TezBox  نیز یک کیف پول تحت وب کاربر پسند است که از طریق مرورگر کیف پول شما قابل دسترس می باشد. Obsidian Systems نیز اخیراً یک برنامه کیف پول را برای Ledger Nano S اعلام کرده است که به عنوان یک پیشرفت خوب برای ذخیره سازی ایمن پیش می رود.

پیدایش ارز دیجیتال تزوس

ارز تزوس چگونه کار می کند؟

در این بخش می گوییم که ارز دیجیتال تزوس چگونه کار می کند؟ این شبکه به صورت توزیع شده همتا به همتا، و بدون نیاز به کسب مجوز شبکه است و هدف آن بهبودهای چشمگیر در مورد همسایگان تثبیت شده خود است. به ویژه، این تیم خود را به ایده های اصلی اصلاح خود و حاکمیت زنجیره ای می فروشد. بیایید نگاهی به چند ویژگی اصلی بیندازیم:

  • حاکمیت بر زنجیره

یکی از مهم ترین ویژگی های ارز دیجیتال تزوس درگیر کردن همه ذینفعان در راهبری و مدیریت سیستم است. ذینفعان می توانند در مورد اصلاحات در پروتکل شبکه رأی دهند و حتی می توانند در رویه رأی گیری نیز تغییر ایجاد کنند. در ساده ترین حالت، ذینفعان تغییرات کد یا پروتکل را تأیید یا وتو می کنند.

  • تکامل کد

یک بلاک چین معمولی از 3 پروتکل زیر برای عملکرد استفاده می کند:

  • پروتکل شبکه – که وظیفه کشف بلاک ها و تراکنش ها را دارند
  • پروتکل معاملات – که تصمیم می گیرد چه معامله ای معتبر باشد
  • پروتکل اجماع – چگونگی دستیابی به اجماع در یک زنجیره منحصر به فرد را تعیین می کند

با این وجود، در مورد ارز دیجیتال تزوس، آنها از یک پوسته شبکه عمومی استفاده می کنند که با پروتکل های معامله و اجماع متفاوت سازگار است. این زنجیره با یک پروتکل اولیه شروع می شود که به مرور به به صورت دموکراتیک بالغ می گردد. کد منبع در OCaml پیاده سازی می شود که یک زبان برنامه نویسی سریع، قابل انعطاف و کارا می باشد و متناسب با چنین پروژه بلندپروازانه و الزامات فنی آن می باشد.

  • تسویه اثبات سهام

در این بخش، پروتکل اجماع به روش جایگزین نمایندگی اثبات سهام (dPOS) معرفی می گردد. تسویه اثبات سهام نام پیشنهادی همانند اتریوم برای این رویکرد است:

مقایسه تسویه اثبات سهام (تزوس) نمایندگی اثبات سهام (لیسک، ایاس، ترون، بیت شیرز)
نمایندگی دلبخواهی نیاز به رای گیری برای انتخاب تولید کنندگان بلاک
لازمه تعیین صلاحیت رای دهندگان 10 هزار تزوس

قدرت محاسبه متوسط با ارتباط اینترنت قابل اتکا

عملیات حرفه ای با زیرساخت محاسباتی عالی

رقابت در میان نمایندگان اثبات سهام

تعیین اعتبار سنجی دینامیک (سایزها متغییر است)

بالای 80 هزار تزوس (بیکینگ)

سایزها ثابت است

21 ایاس، 101 لیسک، 27 ترون

اولویت بندی طراحی توزیع غیر متمرکز، مدیریت قابل اتکا و حفظ امنیت قابل توسعه بودن و نرم افزارهای کاربردی مشتریان

 

یک dPOS معمولی مانند رمز ارز  ایاس بر افزایش مقیاس کاربران در هزینه امنیت و تمرکز زدایی توجه دارد. با این حال به نظر می رسد که ارز دیجیتال تزوس می خواهد شکافی بین امنیت و عدم تمرکز را پر کند. در این مدل بیکرها کسانی هستند که مرتباً سپرده گذاری می کنند و برای ثبت نام و انتشار بلاک ها پاداش می گیرند. هرگونه رفتار بد توسط آنها با از بین رفتن سرمایه آن ها خاتمه می یابد. براساس آخرین داده ها، در حال حاضر بالای 450 بیکر در شبکه مشارکت دارند. از آنجا که یکی از فلسفه های اساسی این شبکه منحصر به فرد حول یک دموکراسی مجازی می چرخد​​، هر صاحب کوین ممکن است حق رای خود را به دیگران در شبکه تفویض کند.

خلاصه

در این مقاله به معرفی ارز دیجیتال تزوس پرداخته شد و ویژگی های زنجیره شبکه آن نیز گفته شد و با سایر رمز ارز های مشابه نیز مقایسه گردید. این ارز دیجیتال در سال 2015 به حوزه ارز های دیجیتال معرفی گردید و توانست خود را به میان 20 رمز ارز برتر برساند. با توجه به ویژگی های خاص بلاک چین این ارز دیجیتال، به نظر می رسد که آینده روشنی در انتظار است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ارز به وبسایت رسمی آن مراجعه کنید.

معرفی

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *