مونرو چیست ؟ معرفی و توضیح کامل

مونرو چیست؟ معرفی و توضیح کامل

اگر قصد دارید با دنیای ارزهای دیجیتال بیشتر آشنا شوید قطعا می بایست بدانید که ارز دیجیتال مونرو چیست معرفی کامل این رمز ارز در این مقاله ارائه می شود و شما می توانید به درک درستی از این رمز ارز امن برسید. در حال حاضر ارزش بازار این رمز ارز حدود 1.3 میلیارد دلار است و واحد ارزی این شبکه  XMR می باشد.

مونرو یکی از انواع ارزهای دیجیتال است که دارای یک سیستم امن، خصوصی و غیر قابل ردیابی می باشد. در واقع این ارز دیجیتال از یک روش رمز گذاری خاصی بهره می گیرد که تراکنش ها را 100% غیر قابل رهگیری می کند و به هیچ عنوان نمی توان آن را ردیابی نمود. این موضوع خود جذابیت آن را بیشتر می کند، چرا که در دنیای امروز که همه چیز به سمت شفاف تر شدن پیش می رود، این رمز ارز در خلاف جهت جریان حرکت کرده و نظر بسیاری را به خود جلب کرده است.

پیدایش ارز دیجیتال مونرو

برای این که بهتر درک کنیم مونرو چیست معرفی کامل این رمز ارز را از پیدایش مونرو شروع می کنیم. این رمز ارز بر پایه یک نوع خاصی از بلاک چین به نام کریپتو نوت CryptoNote می باشد. کریپتو نوت یک پروتکل لایه به لایه نرم افزاری است که قابلیت پیاده سازی ارزهای دیجیتالی غیرمتمرکز مختلف را ارائه می کند. کریپتو نوت اولین بار در سال 2012 در رمز ارز بایت کوین Bytecoin پیاده سازی شد و سپس توسط یک گروه هفت نفره از توسعه دهندگان نرم افزاری آغاز گردید. فقط دو نفر از توسعه دهندگان آن به نام های دیوید لاتاپی و ریکاردو اسپاگنی هویت خود را آشکار ساخته اند ولی پنج نفر دیگر ناشناس باقی مانده اند.

ویژگی های منحصر به فرد مونرو

پس از این که متوجه شدیم مونرو چیست و معرفی کامل و پیدایش این رمز ارز را توصیف کردیم به بررسی ویژگی های آن می پردازیم. چیزی که آن را از ارزهای دیجیتالی رایج مانند بیت کوین و اتریوم متفاوت می سازد همین ویژگی های منحصر به فرد مونرو است. در ادامه به برسی سه ویژگی اصلی این رمز ارز یعنی تعویض پذیری مقادیر، مقیاس پذیری پویا در بلاک و قابلیت رمزگزاری چند لایه ارائه می گردد.

تعویض پذیری مقادیر

اولین ویژگی منحصر به فرد آن این است که دارای ویژگی تعویض پذیری مقادیر می باشد. کارکرد این سیستم بدین شکل است که مقدار هر تراکنش خود به مقادیر کوچکتر خرد شده و رمزنگاری می شوند و در مقصد دوباره با هم جمع می شوند تا با مقدار ارسالی و دریافتی یکی باشد. به طور مثال فرض کنیم شما 100 هزار تومان از کسی قرض کردید. اگر پرداخت این مبلغ را با یک 50 هزار تومان، یک 20 هزار تومان و یک 30 هزار تومان انجام دهید، تفاوتی با پرداخت 100 هزار تومان به صورت یک جا ندارد. با این تفاوت که مونرو تمام تراکنش های خرد شده را نیز رمزگزاری می کند که امنیت تراکنش برقرار شود.

ارزهای دیجیتالی دیگر مانند بیت کوین این ویژگی تعویض پذیری مقادیر را ندارد و تمام تراکنش های انجام شده توسط دفتر ثبت توزیع به صورت عمومی قابل مشاهده است. در این صورت اگر بیت کوینی که شما می خرید قبلا در فعالیت خلافی استفاده شده باشد در سوابق انتقالات شبکه باقی می ماند. این بزرگ ترین نقطه ضعف بیت کوین است که XMR این مشکل را با حذف کردن شفاف سازی اطلاعات از بین می برد.

مقیاس پذیری پویا در بلاک

برای آنکه بدانیم ارز دیجیتال مونرو چیست دومین ویژگی منحصر به فرد آن یعنی خاصیت مقیاس پذیری پویا در  بلاک است. حجم بلاک های بیت کوین یک مقدار ثابت یعنی حدود یک مگابایت می باشد و هر بلاک در 10 دقیقه حل می شود. این محدودیت باعث کاهش سرعت تراکنش ها، افزایش رقابت برای استخراج بیت کوین و به طبع باعث افزایش سختی استخراج می شود. اما حجم بلاک ها در این شبکه محدودیت نداشته و  متغیر است.

سیستم مقیاس پذیری پویا در بلاک اینطور کار می کند که متوسط اندازه 100 بلاک اخیر به عنوان اندازه ایده آل در نظر گرفته می شود. اگر سایز بلاک بعدی از این بلاک بیشتر شود جایزه ماینرها به نسبت کاهش می یابد. بدین شکل که اگر این اندازه 10%، 50%، 80% یا 100% افزایش یابد، جایزه ماینرها نیز به ترتیب به نسبت 1%، 25%، 64% و 100% کاهش می یابد. به علاوه اگر اندازه بلاک ها از  60KB کمتر باشد ماینرها مشمول جریمه نمی شوند. بنابراین ماینرها تلاش می کنند تا حجم بلاک پایین نگه داشته شود. در نتیجه سرعت و امنیت افزایش می یابد.

رمزگذاری چند لایه

برای درک کامل از اینکه ارز دیجیتال مونرو چیست، سومین و مهمترین ویژگی منحصر به فرد آن را بررسی می کنیم. برعکس بیت کوین و رمزارزهای دیگر، این رمز ارز از رمزگزاری چند لایه استفاده می کند. در واقع به جای یک کلید عمومی دو کلید عمومی به نام های کلید عمومی پرداخت و کلید عمومی قابل رویت ایجاد می کند که از ترکیب آنها و با اضافه نمودن پارامترهای دیگر کلید عمومی نهایی را ایجاد می کند که به آن آدرس پنهان گفته می شود. از آنجا که سوابق تراکنش ها در دسترس عموم نیست بنابراین هیچ کس متوجه نمی شود که این آدرس متعلق به چه کسی است.

مونرو و رمزگذاری چند لایهماینرها چطور متوجه می شوند که باید تراکنش را به کدام آدرس ارسال کنند؟ زمانی که کلید مخفی تولید می شود با استفاده از ترکیب کلید عمومی گیرنده و کلید خصوصی فرستنده یک الگوریتم واحد برای تمام تراکنش های خرد شده ایجاد می شود. این الگوریتم تصویر کلید نام دارد که مقدار ثابتی است. بنابراین تراکنش هایی که دارای تصویر کلید یکسان هستند همگی به یک آدرس واحد منتقل می گردند. حال گیرنده چطور می تواند ارز ارسال شده را آزاد کند؟ با بکارگیری کلید خصوصی خود که پایه ایجاد کلیدهای عمومی خودش بوده است شبکه را اسکن می کند تا تراکنش های مربوط به خودش را دریافت کند.

به این صورت امنیت تراکنش، فرستنده و گیرنده تامین می شود و تراکنش ها 100% غیر قابل رهگیری می شوند. در این صورت مسئولیت حفظ و نگهداری دارایی شما فقط خود شما هستید و هیچ کس متوجه انجام تراکنش های شما نمی شود.

نتیجه گیری

در بخش های قبلی گفته شد که ارز دیجیتال مونرو چیست معرفی کامل این رمز ارز نیز از پیدایش آن تا ویژگی های منحصر به فرد آن نیز توضیح داده شد. این تنها ارز دیجیتالی است که بالاترین امنیت را دارد و رهگیری تراکنش های آن غیر ممکن می باشد. این ارز دیجیتال در جایگاه مناسبی در میان ارزهای دیجیتال قرار گرفته و در آینده نیز به واسطه مزیت ویژه اش یعنی امنیت، رشد بیشتری خواهد نمود.

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

معرفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *